562907-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Viborg Varme - EnergiHub (EHUB)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelViborg Varme - EnergiHub (EHUB)
BeschreibungViborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Procesanlægget, entreprise E01, etableres i 2 faser, hvor 1. fase - fase 1A - er en del af denne udbudspakke. E01 - Fase 1B afventer udbygningstakten i overskudsvarmen og dermed investeringsbeslutning. Øvrige entrepriser gennemføres over en samlet etape således, at eksempelvis bygge- og anlæg, fjernvarmerør og til dels tankanlæg ér etableret og dermed forberedt for fase 1A+1B varme mængder. Bygningen etableres i moduler således, at der på sigt mod øst kan udbygges for yderligere faser og dermed større overskudsvarmemængder. Dette fordrer, at Procesentreprisen i anlægsetablering indtænker mulighed for senere yderligere udbygning, ud over nævnte fase 1A & fase 1B. Energicentralen skal etableres i en række entrepriser, som fordres at kunne samarbejde om et optimalt anlæg til Viborg Varme. Projektet er opsplittet i 5 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger E04 - Akkumuleringstank og buffertanke E05 - Fjernvarmerørpakke Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
Vorherige Bekanntmachung439020-2025
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 46. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på den udbudte opgave.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09324000 Fernheizung, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
5. Los
LosLOT-0001
TitelE03 - Fjernvarmetransmissionsledninger (funktionsudbud)
BeschreibungNærværende entreprise E03 udbydes i funktionsudbud, som en totalentreprise. Arbejdet omfatter hovedsageligt projektering, levering, udførelse, afprøvning, idriftsættelse og dokumentation af et komplet og fuldt funktionsdygtigt fjernvarmeledningsnet, inklusive anlægs- og rørarbejder. Der henvises i øvrigt til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgavens omfang.