See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työterveyshuoltopalvelut Kirkkopalvelut -konsernille
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Kirkkopalvelut-konsernin henkilöstölle järjestettävät työterveyspalvelut. Hankinta kattaa työterveyshuoltolain (1383/2001) 4 § ja 12 § mukaiset lakisääteiset ennaltaehkäisevät työterveyshuollon palvelut (Kela 1) sekä työkykypainotteisen yleislääkäritasoisen sairaanhoidon (Kela 2) ja muut tarjouspyynnössä ja sen liitteissä tarkemmin kuvatut työterveyspalvelut. Palvelujen piirissä on koko Kirkkopalvelut ry:n ja Sacrum-Kotimaa Oy:n henkilöstö, yhteensä noin 420 työntekijää, jotka työskentelevät useilla paikkakunnilla Suomessa. Henkilöstömäärät ja toimipisteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 4. Ilmoitetut määrät ovat arvioita eivätkä muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta. Hankinnan tavoitteena on varmistaa henkilöstölle laadukkaat ja työkykyä tukevat työterveyspalvelut sekä toimiva ja suunnitelmallinen työterveysyhteistyö konsernitasolla. Hankinta on jaettu kolmeen (3) osaan maantieteellisen kohdentumisen perusteella seuraavasti: Osa A, valtakunnallinen kokonaisuus (pl. Lapua ja Uusikaarlepyy) Osa B, Lapua Osa C, Uusikaarlepyy Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen, useampaan tai kaikkiin osiin. Kustakin osasta tehdään yksi konsernitason hankintasopimus valitun toimittajan kanssa. Sama tarjoaja voi tulla valituksi yhteen tai useampaan osaan. Palvelun tarkempi sisältö, laajuus, vähimmäisvaatimukset ja hinnoitteluperusteet on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Sopimuskausi alkaa 1.6.2026 ja sopimus on voimassa toistaiseksi.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85147000 Betriebliche Gesundheitsfürsorge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Työterveyshuoltopalvelut - Osa A, valtakunnallinen kokonaisuus (pl. Lapua ja Uusikaarlepyy)
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat työterveyspalvelut Kirkkopalvelut-konsernin noin 380 työntekijälle Järvenpäässä, Pieksämäellä, Helsingissä, Lappeenrannassa, Kuopiossa, Espoossa, Kokkolassa, Varkaudessa, Porissa, Tampereella ja Mikkelissä. Palvelun sisältö ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: 2026-041951-LOT-0001
Los: LOT-0002
Titel: Työterveyshuoltopalvelut - Osa B, Lapua
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat työterveyspalvelut Kirkkopalvelut-konsernin noin 30 työntekijälle Lapualla. Palvelun sisältö ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: 2026-041951-LOT-0002
Los: LOT-0003
Titel: Työterveyshuoltopalvelut - Osa C, Uusikaarlepyy
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat työterveyspalvelut Kirkkopalvelut-konsernin noin 10 työntekijälle Uusikaarlepyyssä. Palvelun sisältö ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: 2026-041951-LOT-0003