See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af posthåndtering
Beschreibung: Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse har et behov for at indgå en Rammeaftale for Posthåndtering. Rammeaftalen skal omfatte posthåndtering af breve og pakker på Forsvarsministeriets etablissementer, og aftalen skal sikre, at Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse har mulighed for forsendelse af breve og pakker tilpasset hvert enkelt etablissements behov. Posthåndteringen skal blandt andet indeholde afhentning, omdeling, frankering af breve og pakker, og frankerede svarkuverter. Posthåndteringen skal varetages i indland og udland. Aftalen opdeles i 3 Delaftaler, en aftale for breve og en aftale for pakker. Den maksimale værdi over en 4 årig periode for så vidt angår breve er DKK 20 mio., og den maksimale værdi over en 4 årig periode for så vidt angår pakker er DKK 13,6 mio. Den samlede maksimale værdi er DKK 33,6 mio. Det er muligt for tilbudsgivererne at afgive tilbud på alle 3 Delaftaler, og det er Ejendomsstyrelsens forventning, at der vil være en besparelse forbundet med en enkelt leverandør for både breve og pakker, idet kørslerne kan lægges sammen. Det har dog ikke været muligt for Ejendomsstyrelsen at opgøre den forventede besparelse tilstrækkeligt præcist til at indregne denne i den forventede og maksimale værdi af den samlede aftale. Den maksimale værdi for Delaftale 3 udgøres derfor af Delaftale 1's og Delaftale 2's maksimale værdi lagt sammen.
Interne Kennung: 2023/004880
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Processen vil blive struktureret som et offentligt udbud med forhandling i henhold til udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15. december 2015, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud). Dette betyder, at der ikke gennemføres en indledende prækvalifikationsfase, og at Ejendomsstyrelsen efter modtagelsen af indledende tilbud har ret til at gennemføre en forhandlingsrunde med deltagerne og anmode om, at disse skal afgive et yderligere tilbud. Ejendomsstyrelsen forbeholder sig dog retten til at tildele Rammeaftalen på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. Tildeling kan i dette tilfælde alene ske til et tilbud, som Ejendomsstyrelsen ikke er forpligtet til at afvise som ukonditionsmæssig. Såfremt Ejendomsstyrelsen afholder forhandlingsrunde vil alle tilbudsgivere blive inviteret til parallelle forhandlingsmøder. Forhandlingsprocessen vil ske efter principperne om ligebehandling og gennemsigtighed. Se nærmere beskrivelse i udbudsbetingelsernes afsnit 5.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64000000 Post- und Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64100000 Post- und Kurierdienste, 64110000 Postdienste, 64111000 Postdienste im Zusammenhang mit Zeitungen und Zeitschriften, 64112000 Briefpostdienste, 64113000 Paketpostdienste, 64114000 Post-Schalterdienste, 64120000 Kurierdienste, 64121000 Multi-modale Kurierdienste, 64121100 Postzustellung, 64122000 Interne Bürobotendienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Breve
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter posthåndtering af breve, herunder blandt andet afhentning, omdeling og frankering af breve.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64100000 Post- und Kurierdienste, 64110000 Postdienste, 64111000 Postdienste im Zusammenhang mit Zeitungen und Zeitschriften, 64112000 Briefpostdienste, 64114000 Post-Schalterdienste, 64120000 Kurierdienste, 64121000 Multi-modale Kurierdienste, 64121100 Postzustellung, 64122000 Interne Bürobotendienste
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Pakker
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter posthåndtering af pakker, herunder blandt andet afhentning og omdeling.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64100000 Post- und Kurierdienste, 64110000 Postdienste, 64113000 Paketpostdienste, 64120000 Kurierdienste, 64121000 Multi-modale Kurierdienste, 64121200 Paketzustellung, 64122000 Interne Bürobotendienste
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Breve & Pakker
Beschreibung: Delaftale 3 omfatter posthåndtering af både breve, herunder blandt andet afhentning, omdeling og frankering af breve samt posthåndtering af pakker, herunder blandt andet afhentning og omdeling.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64100000 Post- und Kurierdienste, 64110000 Postdienste, 64112000 Briefpostdienste, 64113000 Paketpostdienste, 64114000 Post-Schalterdienste, 64120000 Kurierdienste, 64121000 Multi-modale Kurierdienste, 64121100 Postzustellung, 64121200 Paketzustellung, 64122000 Interne Bürobotendienste