See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: MultiMax-9
Beschreibung: Indkøbet vedrører anskaffelse af en komplet røntgenkilde til anvendelse i DTU Space’s eksisterende røntgenopstilling til tyndfilmsanalyse, herunder reflektometri og diffraktion. Røntgenkilden skal kunne integreres i en eksisterende forsøgsopstilling og erstatte en defekt, tidligere installeret kilde, som ikke længere er funktionsdygtig. Røntgenkilden skal kunne levere stabil og reproducerbar generering af røntgenstråling baseret på kobber (Cu) som targetmateriale, specifikt med henblik på anvendelse af Cu K-α stråling med en karakteristisk energi på ca. 8,048 keV. Kilden skal være egnet til præcise målinger, hvor høj intensitet, lav støj og god strålekvalitet er afgørende for forskningsresultaternes kvalitet. Indkøbet omfatter en højtydende røntgengenerator baseret på roterende anode-teknologi eller tilsvarende teknologi, der muliggør høj strålingsintensitet og effektiv varmeafledning under kontinuerlig drift. Systemet skal være designet til laboratoriebrug og fungere som en selvstændig enhed, herunder med nødvendige strømforsyninger, køleløsninger, kontrolenheder og sikkerhedsfunktioner i overensstemmelse med gældende EU- og danske regler for røntgenudstyr. Røntgenkilden skal kunne operere inden for et spændings- og strømområde, der er velegnet til generering af Cu K-α stråling, og være kompatibel med typiske eksperimentelle krav inden for røntgenreflektometri ved fast energi. Der stilles krav om mekanisk og elektrisk kompatibilitet med DTU’s eksisterende eksperimentelle infrastruktur, herunder mulighed for præcis justering og stabil drift over længere måleserier.
Interne Kennung: 10998
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0000