563226-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – Indkøb af forsikringsmæglerydelser til Region Syddanmark
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af forsikringsmæglerydelser til Region Syddanmark
BeschreibungUdbuddet vedrører Ordregivers indkøb af forsikringsmæglerydelser. Som en del af kontrakten skal leverandøren eksempelvis varetage følgende opgaver for Ordregiver: * Sagsbehandle den enkelte skadessag * Yde rådgivning af Kunden * Stille en kontaktperson til rådighed for Kunden * Udarbejde aktuarrapport * Deltage i møder med Kundens forsikringsansvarlige medarbejdere * Ajourføre forsikringsdækninger * Kontrollere forsikringspolicer * Sikre ingeniørbistand og lignende * Behandle regressager * Gennemføre udbud (herunder EU-udbud) for Kunden, såfremt Kunden vurderer, at der skal foretages udbud ved tegning af eksterne forsikringer * Forebyggende skadebehandling Kravspecifikationen, jf. Kontraktbilag 2, indeholder en uddybende beskrivelse af de udbudte ydelser. Forventet afsætning af rammeaftalens ydelser pr. år fremgår af Kontraktbilag 2 og 3. Region Syddanmark har ca. 26.500 medarbejdere, og regionens kerneopgave er at drive sundhedsvæsenet i det syddanske område. Kontrakten forventes at træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung25/30032
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66518100 Dienste von Versicherungsmaklern
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenParterne kan opsige kontrakten. Se kontraktens pkt. 4.