563254-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau – Mărirea capacităţii de transport LEA 220 kV Dumbrava-Stejaru
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mărirea capacităţii de transport LEA 220 kV Dumbrava-Stejaru
Beschreibung: Prin prezenta achiziţie Entitatea contractantă doreşte să încheie un contract de servicii de proiectare prin care să se întocmească documentele necesare realizării lucrării „Mărirea capacității de transport a LEA 220 kV Dumbrava - Stejaru”. Prin realizarea obiectivului de investiții se aduce LEA 220 kV Dumbrava – Stejaru la parametrii funcționali necesari asigurării serviciului de transport al energiei electrice pe axul 220 kV Gutinaș – Dumbrava – Stejaru – Gheorgheni – Fântânele, ținând cont și de trendul crescător privind injecția de energie în sistemul energetic din surse verzi nepoluante (eolian și fotovoltaic), conform normativelor TRANSELECTRICA. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor : 20 zile. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Entitatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/ informaţiilor suplimentare în a 11-a zi calendaristică înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016, entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor de clarificări adresate după termenul-limită stabilit mai sus sau solicitate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită prin anunțul de participare. Notă: la calculul termenului de solicitare/răspuns clarificări exprimat în zile, data limită de depunere a ofertelor nu se ia în considerare.
Interne Kennung: DA_8840
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul principal al obiectului contractului este prestarea serviciilor de întocmire documentaţii de proiectare pentru mărirea capacității de transport a LEA 220 kV Dumbrava - Stejaru, cu respectarea cerinţelor din Caietul de sarcini pus la dispoziţie de Entitatea contractantă. Conform prevederilor din Caietul de sarcini pus la dispoziţie de Entitatea contractantă serviciile ce se vor achiziţiona sunt: - Etapa I: Expertiza Tehnică (ET); - Etapa II: - Studiul de Fezabilitate și Documentație pentru obținere CU (certificat de urbanism); - Studiul de post-utilizare – recuperare – valorificare a echipamentelor, instalaţiilor, materialelor, deşeurilor recuperabile şi nerecuperabile şi neutralizarea deşeurilor nerecuperabile, dacă este cazul, rezultate în urma lucrărilor; - Documentaţie pentru avizele legale cerute prin Certificatul de Urbanism; - Documentaţia necesară obţinerii altor avize şi acorduri cerute de legislaţia aplicabilă; - Documentaţia de teren - documentaţie tehnică privind terenurile (suprafeţe şi deţinători) necesare a fi ocupate temporar; - Proiect pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (PAC/DTAC) (dacă este cazul); - Delimitarea zonelor de lucrări cu scoatere temporară din exploatare a pădurilor/terenurilor prin studii topo pentru respectarea Cerințele legislative din partea Gărzii Forestiere/UAT (dacă este cazul); - Documentații topo pe panourile de LEA pentru verificarea asigurarea coexistenței cu obiectivele existente; - Proiect pentru Autorizarea Executării lucrărilor de Desfiinţare (PAD/DTAD) (dacă este cazul). - Etapa III: Caiet de Sarcini pentru achiziție lucrări (elaborarea acestui caiet de sarcini este necesar Executantului pentru elaborarea Proiectului Tehnic de Execuție, în conformitate cu Anexa 10 din H.G. nr. 907/2016). Contractantul va elabora documentaţiile de proiectare conform solicitărilor din caietul de sarcini. Durata contractului este de 12 (doisprezece) luni de la data menţionată în ordinul de începere a contractului conform cap. 7.2 din caietul de sarcini. În durata Contractului nu sunt incluse perioadele de avizare a documentaţiilor tehnice în CTA/CTES a Achizitorului, durata aprobărilor interne ale Achizitorului, cât şi implementarea eventualelor corecții solicitate de Achizitor, dar care nu au fost generate de Prestator, conform anexei C la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1