563586-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Arzneimittel für das Nervensystem – Furnizare produse farmaceutice pentru terapie genica
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare produse farmaceutice pentru terapie genica
Beschreibung: Obiectivul general este achiziționarea unui medicament pentru asigurarea tratamentului pacienților pediatrici depistați și diagnosticați cu atrofie musculară spinală, care pot profita de beneficiile unei terapii avansate cum este terapia genică. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor - cf art.160 alin.2 coroborat cu art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016.
Interne Kennung: 11411672/2026/1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33661000 Arzneimittel für das Nervensystem
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Prin aceasta procedură se are în vedere achiziția unui medicament pentru terapie genică, percepută ca vârf de gamă al terapiilor personalizate, Onasemnogen abeparvovec, necesar tratamentului pacienților înscrisi în cadrul Programului Național de Sănătate Boli Rare - Atrofie Musculară Spinală, care îndeplinesc criteriile de eligibilitate. După diagnosticare, tratamentul - care constă într-o singură doză - necesită administrare cât mai rapidă deoarece evoluția bolii duce la agravarea deficitului motor și implicit a calității vieții pacienților, care vor necesita dispozitive medicale pentru a le asigura statusul respirator și nutrițional (ventilație, gastrostomă, sondă nasogastrică). Pentru produsul ce face obiectul prezentei proceduri, comanda va fi inițiată de către autoritatea contractantă ulterior depistării unui caz, exclusiv după confirmarea diagnosticului și obținerea aprobării de finanțare din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătăte Sibiu, în limita fondurilor alocate prin Programul Național de Sănătăte Boli Rare, Subprogramul Atrofie Musculară Spinală, trusa cu flacoanele conținând medicamentul fiind particularizată pentru a răspunde cerințelor schemei terapeutice pentru fiecare pacient, în funcție de greutatea acestuia. Descrierea produsului - conform caietului de sarcini anexat
Interne Kennung: 1