See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de evaluare/reevaluare bunuri: Lotul 1-Servicii de evaluare bunuri mobile și imobile aparținând domeniului public/privat al municipiului Craiova , Lotul 2- Servicii de evaluare/reevaluare bunuri
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenționează să incheie un acord cadru pe o perioadă de 48 luni pentru achiziționarea de servicii de evaluare/reevaluare bunuri, respectiv: Lotul 1 -Servicii de evaluare bunuri mobile și imobile aparținând domeniului public/privat al municipiului Craiova, conform cerințelor caietului de sarcini nr. 133050/Rev.2/17.04.2026 și Lotul 2- Servicii de evaluare/reevaluare bunuri, conform cerințelor caietului de sarcini nr. 37201/Rev.1/23.02.2026. Necesitatea achiziției de servicii de evaluare/reevaluare bunuri este dată de activitatea de la nivelul Direcției de Impozite și Taxe, obligația colectării veniturilor cuvenite bugetului local al Municipiului Craiova în conformitate cu prevederile Capitolului VIII „Stingerea creanțelor fiscale prin executare silită” din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, prevederile art. 232 coroborat cu art. 63 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală. De asemenea, la întocmirea dosarelor de insolvabilitate cu bunuri, în temeiul art. 265 din Legea 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, este necesară evaluarea bunului pentru a stabili dacă valoarea lui este mai mică decât valoarea creanțelor datorate bugetului local, precum și de activitatea Direcției Patrimoniu privind evaluarea bunurilor mobile şi imobile ce aparțin domeniului public/privat al municipiului Craiova, în vederea cumpărării, vânzarii, închirierii, concesionării, constituirii dreptului de superficie sau transferului în/din patrimoniul altor instituții, urmare a adoptării unor hotărari ale Consiliului Local al Municipiului Craiova. Cantităţile minime şi maxime estimate pe durata Acordului-cadru, precum şi pentru fiecare contract subsecvent, sunt conform Caietelor de sarcini nr. 133050/Rev.2/17.04.2026 și nr.37201/Rev.1/23.02.2026. Aceste cantități reprezintă estimări ale cantităților care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a acordului-cadru, acestea putând fi mai mici, egale sau mai mari față de cele estimate, în funcție de necesitățile autorității contractante. Modificarea Acordului-cadru/Contractului de achiziţie publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevăzute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea Acordului-cadru/Contractului de achiziţie publică în cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile și condițiile prevăzute la art.221 din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, se realizează prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/răspunsul la solicitările de clarificări/informații suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentaţia de atribuire este de 18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 4417214-2026-II.2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79419000 Beratung in Sachen Evaluierung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul 1 -Servicii de evaluare bunuri mobile și imobile aparținând domeniului public/privat al municipiului Craiova
Beschreibung: Servicii de evaluare bunuri mobile și imobile aparținând domeniului public/privat al municipiului Craiova, conform cerințelor caietului de sarcini nr. 133050/Rev.2/17.04.2026
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Lotul 2-Servicii de evaluare/reevaluare bunuri
Beschreibung: Lotul 2- Servicii de evaluare/reevaluare bunuri, conform cerințelor caietului de sarcini nr. 37201/Rev.1/23.02.2026.
Interne Kennung: 2