See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden
Beschreibung: Der har gennem en længere periode været drøftet forskellige aspekter omkring udviklingen af den såkaldte Konservatoriegrund beliggende Jakob Dannefærds Vej 15, 1973 Frederiksberg C, Matrikel nr. 19bg, Frederiksberg. Det er bl.a. Frederiksberg Kommunes ambitionen, at der skal etableres en kultur- og musikskole (KuMu) på grunden. Frederiksberg Kommune har derfor afholdt en projektkonkurrence om projekteringen af en ny kultur- og musikskole på grunden, som Cobe A/S vandt i 2022. Det har været nødvendigt at udvide opgavens omfang på grund af ændrede forudsætninger i forhold til forholdene på tidspunktet for afholdelsen af projektkonkurrencen. Frederiksberg Kommune og Cobe A/S indgår derfor en totalrådgiverkontrakt , som blev udbudt ved den afholdte projektkonkurrence, dog med den ændring, at projekteringsniveauet hæves fra et projektforslag til et udbudsprojekt med Cobe A/S som totalrådgiver. Det bemærkes, at der endnu ikke foreligger politisk godkendelse af det samlede forløb, men at den forudgående profylaksebekendtgørelse og nærværende tildelingsbekendtgørelse alligevel er indrykket for det samlede rådgivningsforløb.
Vorherige Bekanntmachung: 433346-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71220000 Architekturentwurf, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til beskrivelsen i afsnit 2.1 i denne bekendtgørelse.
Interne Kennung: Totalrådgiverkontrakt vedrørende nybyggeri af Kultur- og Musikskole på Konservatoriegrunden (LOT-0001)