563887-2026 - Wettbewerb
Finnland – Lebende Pflanzen, Knollen, Wurzeln, Stecklinge und Pfropfreiser – Ryhmäkasvit hautausmaalle
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ryhmäkasvit hautausmaalle
Beschreibung: Tampereen ev.lut. seurakuntayhtymän hautauspalvelut pyytävät tarjousta ryhmäkasvien hankinnasta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankittavia ryhmäkasveja tullaan käyttämään Tampereen ev.lut. seurakuntayhtymän hautausmaiden hoitohaudoilla, sankarihaudoilla sekä kukkaryhmissä. Hankittavien kasvien kokonaismäärä kesälle 2027 on 49 938 kappaletta. Kasvilajit/-lajikkeet ja ruukkukoot ovat lueteltu liitteessä "Tilattavat ryhmäkasvit 2027 tarjouslomake Tampereen ev.lut. seurakuntayhtymä". Kaikkien kasvien kohdalla ei ole määritelty taulukkoon kasvien korkeutta ruukun yläreunasta. Ryhmäkasvien laatua koskevat vähimmäisvaatimukset: Hankittavien ryhmäkasvien viljely tulee suorittaa hyviä viljelymenetelmiä noudattaen. Kasvit on viljeltävä riittävän harvassa, niin latvottuna ja kasvunsäädettynä, ettei niiden jatkokehitys ulos istutettuna viivästy tai kasvutapa poikkea normaalista kasvutavasta. Viljelyn loppuvaiheessa, viimeiset 2-3 viikkoa, tulee kasvit karaista viljelemällä niitä mahdollisimman alhaisessa lämpötilassa. Kumuloituvia kasvunsääteitä käytettäessä niiden vaikutus ei saa olla niin voimakas, että se haittaa kasvierän kasvamista istuttamisen jälkeen. Toimitettavien ryhmäkasvien tulee täyttää Kauppapuutarhaliitto ry:n ryhmäkasvien laatuvaatimusten yleiset ohjeet sekä ne kasvilajikohtaiset Kauppapuutarhaliiton ohjeet, jotka ovat voimassa toimitusvuonna. Laadunvalvonta: Tilaaja pidättää oikeuden tilattujen kasvien laadunvalvontaan viljelyn eri vaiheissa. Toimitusten aikataulu: Tavara on toimitettava viikoilla 23 – 24 (25) tarkemmin sovittavina päivinä. Tuotteiden toimitus- ja pakkaustapa: Rullakoissa toimittajalle palautettavissa muovilaatikoissa tai muovisissa kuljetusalustoissa.
Interne Kennung: 603521
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 03121100 Lebende Pflanzen, Knollen, Wurzeln, Stecklinge und Pfropfreiser
5. Los
Los: LOT-0000