564383-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Nordværk - Udbud af rengøring 2026 - Prækvalifikation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelNordværk - Udbud af rengøring 2026 - Prækvalifikation
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå Nordværk I/S og Nordværk Affaldsenergi A/S (herefter benævnt "Ordregiver") med ovennævnte udbud af rengøring af en række lokationer hos Ordregiver.Udbuddet gennemføres som et fællesindkøb mellem de to organisationer:Nordværk I/SCVR nr. 46076753&Nordværk Affaldsenergi A/SCVR nr. 45288897Den udbudte opgave omfatter rengøring hos Ordregiver fordelt på følgende lokationstyper:Administrationslokationer:Troensevej 2, 9220 Aalborg ØstLundeborgvej 1, 9220 Aalborg ØstLundeborgvej 21, 9220 Aalborg ØstOver Bækken 2, 9000 AalborgMandøvej 4, 9800 HjørringEnergianlægTroensevej 2, 9220 Aalborg ØstMiljøvej 7, 9800 HjørringRessourcehalMiljøvej 6B, 9800 HjørringDeponianlægHalsvej 70, 9310 VodskovMiljøanlægRønnovsholmsvej 154, 9800 HjørringRessourcepladsTroensevej 2C, 9220 Aalborg ØstAnlæg for farligt affaldLangerak 21, 9220 Aalborg ØstGenbrugspladserOver Bækken 1, 9000 AalborgTeglvænget 13, 9362 GandrupSkovgårdsvej 145, 9370 HalsAalborgvej 53, 9240 NibeSundsholmen 20, 9400 NørresundbyEngvej 26, 9280 StorvordeRengøringsopgaven omfatter et samlet dagligt gnm. rengøringsareal på ca. 8.633 m² fordelt på administrationsbygninger, energianlæg, ressourcefaciliteter, miljøanlæg, deponi, anlæg for farligt affald og genbrugspladser. Opgaven spænder over udførelse af daglig programmeret rengøring, grundig rengøring og periodisk rengøring. Derudover omfatter opgaven tilhørende serviceydelser såsom affaldshåndtering og affaldssortering, opfyldning af forbrugsartikler samt øvrige driftsrelaterede serviceopgaver i forbindelse med rengøringsleverancen.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.Rengøringsopgavens omfang er nærmere beskrevet i bygnings- og lokalefortegnelser med tilhørende tegninger (Bilag C og C1)De kontraktuelle forhold fremgår af bilag A, mens de specifikke oplysninger om rengøringsomfanget fremgår af Kravspecifikationen (Bilag B).
Interne Kennung286284494
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15/12/2015). Dette medfører at processen er opdelt i en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase, hvor de prækvalificerede parter indsender deres tilbud på den udbudte opgave. Dette betyder, at udbudsproceduren er underlagt en række formelle regler og krav.Særligt skal det fremhæves, at Ordregiver kan være forpligtet til at afvise tilbud, derindeholder forbehold (afvigelser) over for udbudsmaterialets krav og betingelser, jf. punkt 3.1.ikke er vedlagt den dokumentation, der er efterspurgt i udbudsmaterialet, jf. afsnit 5.ikke er modtaget korrekt, jf. punkt 6.1.Tilbudsgiverne opfordres derfor til at sætte sig nøje ind i udbudsmaterialets bestemmelser og frister og i øvrigt stille spørgsmål, hvis der er forhold, der giver anledning til tvivl.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90919200 Büroreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver kan i kontraktperioden tilkøbe ekstrarengøring, hygiejnerengøring samt foretage udvidelser eller reduktioner af rengøringsarealer. Nærmere beskrivelse af optionerne fremgår af Bilag B, afsnit 8 (Optioner, rengøring).