2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teksnisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning) - Rammeaftale
Beschreibung: Dette udbud gælder for Københavns Åbne Gymnasium (herefter KG)s udbud af Rammeaftale vedrørende teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning) vedrørende Helhedsplan, udvidelse, ombygning og renovering af dele af KGs bygninger, beliggende Sjælør Boulevard 133, Valby. Grundlaget for opgaverne for kommende totalrådgiver via Rammeaftalen er beskrevet i udbudsmaterialet KG er en selvejende institution, beliggende i Valby, der i 2026 har ca. 1000 årselever og 100 ansatte. KG har udarbejdet en ny ambitiøs strategi frem mod ungdomsuddannelsesreformen i 2030, hvor STX bliver målrettet elever med højere karaktergennemsnit med sigte kun på lange videregående uddannelse. Gymnasiet har bl.a. lukket for HF for at målrette gymnasiet STX-elever og øget søgetallet ved at fokusere på en større grad af lokal forankring, faglig fordybelse og forpligtende fællesskaber. KG har i løbet af 2025 og starten af 2026, i samarbejde med LAARK arkitekter, fået udarbejdet et samlet Helhedsplanoplæg, der viser mulige indsatser. KG ønsker at afklare muligheder for fondsstøtte og har derfor fået udarbejdet et oplæg til fondsansøgning på baggrund af Helhedsplanen. Hertil kommer KGs planer om at foretage en løbende opdatering af i alt 36 klasselokaler samt generelle drift og vedligeholdsindsatser, som afspejles bl.a. i en samlet tilstandsvurdering udarbejdet af Cowi i 2025. Ordregiver vil tildele kontrakten til den tilbudsgiver, der på grundlag af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet” har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Bygherre har valgt kontraktformen Totalrådgivning KG udbyder nu denne Rammeaftale, for at finde en Totalrådgiver som på de vilkår, der fremgår af det samlede udbudsmateriale, kan bistå med planlægning, projektering og realisering, i takt med endelig afklaring af omfang og finansiering. Der vil være tale om totalrådgivning, herunder arkitekt- og ingeniørydelser i forbindelse med byggearbejder af varierende omfang med fokus på ombygning, renovering, vedligehold samt planlægning heraf, tekniske anlæg m.v. ud fra en Helhedsplan, der også løbende skal genbesøges. Rådgivningen ydes i overensstemmelse med Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018 (YBL 18), udarbejdet af Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) og Danske Arkitektvirksomheder samt Tillæg til ydelsesbeskrivelser for bæredygtighed Omfanget af rammeaftalen anslås at udgøre 8,3 mio. DKK for den 2-årige periode (Anslået værdi). Den maksimale værdi (perioden inkl. optioner på 1+1 år jf. punkt 1.2) anslås til 13,5 mio. DKK. De angivne estimater og det forventede omfang ar udtryk for KGs forventninger til forbruget af de ydelser, der er indeholdt i Rammeaftalen. KG er ikke forpligtet til at aftage en bestemt mængde ydelser eller at indkøbe for et bestemt beløb, og det faktiske forbrug kan således afvige fra estimaterne. Rammeaftalen er ikke eksklusiv. Og KG er ikke forpligtet til at anvende Rammeaftalen. Bygherre har valgt kontraktformen Rammeaftale på Totalrådgivning, og således ikke opdelt ydelserne i flere delkontrakter, idet projektet omfatter Helhedsplanlægning og deraf følgende prioriterede byggeprojekter, som jf. Rammeaftalens vilkår vil indkøbes i nærmere definerede delprojekter, under hensyntagen til skolens drift og økonomiske prioriteringer, og idet der er behov for en samlet og ensartet rådgivningsydelse med én ansvarlig rådgiver for at sikre kontinuitet, effektiv koordinering og en enkel kontraktstyring gennem rammeaftalens løbetid. Opgaverne er om- og tilbygning af en eksisterende skole i fuld drift, hvilket medfører en høj kompleksitet i planlægning, koordinering og udførelse, og der er et væsentligt behov for en tæt integration mellem arkitektoniske, ingeniørmæssige og tekniske løsninger, herunder særligt ift. brandstrategi, indeklima, konstruktioner og logistik. På grund af de mange grænseflader mellem fagene og nødvendigheden af at tænke løsninger sammen i forhold til eksisterende bygningsforhold og den daglige skoledrift, vurderes det afgørende at tilknytte én samlet totalrådgiver med de nødvendige fagligheder internt. Dette sikrer en helhedsorienteret projektering, effektiv koordinering, reduceret grænsefladeproblematik og større sikkerhed for, at projektet gennemføres såvel indenfor de tids- og økonomiske rammer som med respekt for brugerne og uden driftsforstyrrende konflikter. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter reglerne i udbudslovens §§ 61-66. Rammeaftalen vedrører levering af rådgivningsydelser, hvor de konkrete opgaver først bliver nærmere defineret i rammeaftalens løbetid. Opgaverne forventes at variere betydeligt med hensyn til omfang, kompleksitet, organisering og de faglige kompetencer, der skal bringes i anvendelse. Ordregiver har vurderet, at kontrakten på grund af dens karakter, kompleksitet og de tilknyttede risici ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Der er behov for at drøfte og optimere blandt andet organiseringen af rådgivningen, bemandingen, samarbejdsformen, håndteringen af grænseflader, kvalitetsstyringen samt de kontraktuelle mekanismer for udførelse af opgaver under rammeaftalen. Udbudsformen medfører, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver forventer at prækvalificere fire ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele kontrakten til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Udbudsmaterialer forefindes på udbudsplatformen rib-software på følgende: https://www.rib-software.com/dk/udbudsportal. Udbudsnummer TN665718A
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i medfør af udbudslovens § 61 (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Udbudsformen medfører, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ansøgere, der ønsker at blive prækvalificeret, skal i overensstemmelse med udbudslovens § 148 afgive en ansøgning i form af udfyldt ESPD (det fælleseuropæiske udbudsdokument). ESPD skal være udfyldt i overensstemmelse med de krav, som fremgår af denne udbudsbekendtgørelse samt øvrigt udbudsmateriale. Ansøgning (underskrevet ESPD med eventuelle referencebilag) skal afleveres elektronisk og uploades på udbudsplatformen. Ansøgning om prækvalifikation skal afleveres på dansk. Den afleverede ESPD er ansøgers egen tilkendegivelse af egnethed, og af at ansøger ikke er omfattet af de for udbuddet gældende udelukkelsesgrunde. Ansøger skal være opmærksom på, at det alene er ansøgers ansvar, at prækvalifikationsanmodningen (ESPD) er komplet og overholder alle krav De obligatoriske udelukkelsesgrunde er gældende i dette udbud, jf. udbudslovens §§ 134a, 135 - 136. Herudover finder den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk.1, nr. 2 anvendelse. I forbindelse med dette udbud gælder endvidere EU-forordning 576/2022, art. 1, nr. 23), der bl.a. ændrer EU-forordning 833/2014 med indsættelse af stk. 5 k om forbuddet mod at tildele offentlige kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til bl.a. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland m.v. Hvis ansøger består af en sammenslutning af virksomheder (konsortier), skal ansøgningen omfatte et ESPD fra hver af sammenslutningens deltagere. Disse ESPD skal være underskrevet. Bygherren vil antage solidarisk hæftelse blandt konsortiedeltagerne. Ansøger kan efter udbudslovens § 144 støtte sin ansøgning/sit tilbud på den økonomiske og finansielle og/eller tekniske og faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (andre ”enheder”). Hvis dette er tilfældet, skal ansøgningen vedlægges støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at den støttende tredjemand for opfyldelse af den udbudte kontrakt faktisk stiller den nødvendige økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen til rådighed for ansøger (tilbudsgiver). I ESPD skal ansøger angive økonomiske nøgletal som skal opfylde følgende mindstekrav vedr. økonomisk og finansiel formåen: a. Gennemsnitlig nettoomsætning på minimum 10 mio. DKK i de seneste tre regnskabsår, og b. Gennemsnitlig soliditetsgrad på 15 % i de seneste tre regnskabsår, beregnet som: (egenkapital/passiver i alt) x 100 % For at sikre, at ansøger besidder den nødvendige faglige kompetence stiller Ordregiver følgende mindstekrav: - At ansøger har minimum én reference, der dokumenterer ansøgers erfaring med arkitektrådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsprojekter vedrørende lærings- og studiemiljøer - At ansøger har minimum én reference, der dokumenterer ansøgers erfaring med ingeniørrådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsprojekter vedrørende lærings- og studiemiljøer Referenceprojekterne skal være udført indenfor de seneste 3 år. Et referenceprojekt må gerne understøtte flere af kategorierne. Reference kan vedrøre igangværende projekt, dog skal igangværende projekt minimum have afsluttet Projektforslag jf. YBL 2018. Såfremt flere end fire ansøgere kan prækvalificeres, jf. ovenstående, vil 4 ansøgere udvælges på baggrund af en samlet vurdering af relevansen af ansøgers referencer i forhold til den udbudte kontrakt, således at ansøgere med de mest relevante referencer udvælges. Ved vurderingen af de mest relevante referencer vil KG lægge vægt på følgende: a. Ansøgernes erfaring med arkitektrådgivning i forbindelse med tilsvarende bygge- og anlægsarbejder vedrørende undervisnings- og læringsmiljøer, der forventes at blive rekvireret inden for denne rammeaftale. b. Ansøgernes erfaring med ingeniørrådgivning i forbindelse med tilsvarende bygge- og anlægsarbejder vedrørende undervisnings- og læringsmiljøer, der forventes at blive rekvireret inden for denne rammeaftale c. Ansøgernes erfaring med projekteringsledelse i forbindelse med tilsvarende projekter, der forventes at blive rekvireret inden for denne rammeaftale. d. Ansøgernes erfaring med byggeledelse og fagtilsyn i forbindelse med tilsvarende projekter, der forventes at blive rekvireret inden for denne rammeaftale Ved tilsvarende projekt forstås projekter med ombygning og renovering af eksisterende bygninger til brug for studie- og læringsmiljøer. Vurderingen vil ske ud fra en samlet vurdering af relevans og kvalitet af ansøgerens referencer i forhold til den udbudte opgave. Der vil blive lagt vægt på, i hvor høj grad referencerne samlet dokumenterer ansøgers tekniske og faglige formåen indenfor de ovenfor nævnte kategorier ( a.-e.) herunder vurderes det positivt såfremt de enkelte referencer rummer erfaring med flest mulige af disse kategorier. Efter modtagelse af indledende tilbud vil bygherren indkalde alle tilbudsgivere til forhandlingsmøder, idet det bemærkes, at bygherre forbeholder sig ret til at acceptere et indledende tilbud. Bygherre forventer alene at afholde én forhandlingsrunde, men såfremt Bygherre efter den første forhandlingsrunde vurderer, at det er hensigtsmæssigt, forbeholder Bygherre sig ret til at gennemføre yderligere forhandlingsrunder. Bygherre vil, hvis der tilføjes yderligere forhandlingsrunder, udmelde en revideret tidsplan for udbudsprocessen. Forhandlingsfasen afsluttes ved Bygherres anmodning om afgivelse af endelige tilbud. Formålet med at gennemføre forhandlingerne er at understøtte en effektiv og god konkurrence om opgaven samt at forebygge ukonditionsmæssighed, misforståelser og fejl.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Aftale vedrørende teknisk rådgivning og bistand - Rammeaftale Totalrådgivning - Københavns Åbne Gymnasium
Beschreibung: KG udbyder nu denne Rammeaftale, for at finde en Totalrådgiver som på de vilkår, der fremgår af det samlede udbudsmateriale, kan bistå med planlægning, projektering og realisering, i takt med endelig afklaring af omfang og finansiering. Der vil være tale om totalrådgivning, herunder arkitekt- og ingeniørydelser i forbindelse med byggearbejder af varierende omfang med fokus på ombygning, renovering, vedligehold samt planlægning heraf, tekniske anlæg m.v. ud fra en Helhedsplan, der også løbende skal genbesøges. Rådgivningen ydes i overensstemmelse med Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018 (YBL 18), udarbejdet af Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) og Danske Arkitektvirksomheder samt Tillæg til ydelsesbeskrivelser for bæredygtighed.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1.2 Aftaleperiode og optioner I henhold til udbudstidsplanen jf. punkt 6 forventes rammeaftalen indgået i december 2026 med ikrafttræden pr. 1. januar 2027 Rammeaftalen indgås for en 2-årig periode og kan forlænges to (2) gange á et (1) års varighed. Den maksimale varighed af rammeaftalen er derved fire (4) år. 1.3 Rammeaftalens maksimale værdi Omfanget af rammeaftalen anslås at udgøre 8,3 mio. DKK for den 2-årige periode (Anslået værdi). Den maksimale værdi (perioden inkl. optioner på 1+1 år jf. punkt 1.2) anslås til 13,5 mio. DKK. De angivne estimater og det forventede omfang er udtryk for KGs forventninger til forbruget af de ydelser, der er indeholdt i Rammeaftalen. KG er ikke forpligtet til at aftage en bestemt mængde ydelser eller at indkøbe for et bestemt beløb, og det faktiske forbrug kan således afvige fra estimaterne. Rammeaftalen er ikke eksklusiv. Og KG er ikke forpligtet til at anvende Rammeaftalen.