564879-2026 - Ergebnis
Schweden – Bankdienstleistungen – Köp av digital betalning företag och offentlig marknad (B2B och B2P)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Köp av digital betalning företag och offentlig marknad (B2B och B2P)
Beschreibung: Östgötatrafiken har behov av en digital betalningstjänst för företag (B2B) och offentlig marknad (B2P) som möjliggör köp av biljetter och andra tjänster samt hantering av fakturaflöden. Tjänsten är verksamhetskritisk för att upprätthålla avtal och erbjuda offentliga organisationer och andra kunder en fungerande och säker köplösning. Östgötatrafiken deltog i en av Region Skåne annonserad upphandling där aktuellt delområde inte genererade några anbud. Efter en fördjupad marknadsanalys och dialog med de leverantörer som initialt bedömts kunna leverera tjänsten framkom att dessa saknade förutsättningar att lämna anbud. Mot bakgrund av den uteblivna konkurrensen och resultaten av marknadsanalysen bedömer Östgötatrafiken att det endast finns en leverantör som kan tillgodose verksamhetens behov. Förutsättningarna för att genomföra ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § första stycket 2 LOU bedöms därför vara uppfyllda.
Interne Kennung: 2026/0413
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66110000 Bankdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66170000 Finanzberatung, Bearbeitung und Clearing von Finanzgeschäften
5. Los
Los: LOT-0000