See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om videreudvikling og vedligeholdelse af Det Centrale Almene Bygningsregister (DCAB) 2025
Beschreibung: Danmark har over 600.000 almene boliger i boligafdelinger af varierende størrelse. Boligafdelingerne administreres af boligorganisationer eller boligadministrationer. Landsbyggefonden har opbygget Det Centrale Almene Bygningsregister (DCAB), som er et centralt bygningsregister over hele den almene bygningsmasse i Danmark. DCAB understøtter arbejdet med robuste drifts- og vedligeholdelsesplaner i de almene boligorganisationer, herunder sikrer korrekte henlæggelser til planlagt og periodiske vedligeholdelse og fornyelser i boligafdelingerne, og understøtter opfyldelsen af kravene om obligatorisk ekstern granskning af boligorganisationernes drifts- og vedligeholdelsesplaner. DCAB fungerer blandt andet som indberetningsportal for en række indberetninger af data fra de almene boligorganisationer og som basisregister for en lang række forskellige typer af data. DCAB samler, bearbejder og udstiller data fra boligorganisationernes indberetninger, de eksterne data fra bl.a. Energistyrelsen, samt data fra den eksterne granskning. Registret baseres bl.a. på stamdata og stamdatahierarki fra Landsbyggefondens Stamdataregister samt bygningsdelstavle i henhold til Forvaltnings Klassifikation version 3.0. En ”basisløsning” af DCAB gik i drift i 2. kvartal 2021. Siden er der sket en væsentlig løbende videreudvikling og forbedring af DCAB. Der skal ske en fortsat videreudvikling og forbedring af den nuværende version af DCAB, herunder opgaver som følge af en større gennemført evaluering af indholdet af den eksterne granskningsopgave samt funktionaliteter i DCAB. Derudover opgaver tilknyttet et planlagt pilotprojekt forud for 2. runde granskning, opgaver tilknyttet 2. runde granskning samt efterfølgende brug af DCAB til senere granskningsrunder m.v. Dette arbejde er påbegyndt af nuværende leverandør under den gældende rammeaftale og ønskes færdiggjort under den nye rammeaftale.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000