564954-2026 - Ergebnis
Schweden – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – IT-stöd för rekrytering och omställning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: IT-stöd för rekrytering och omställning
Beschreibung: Norrköpings kommun avser att upphandla ett nytt IT-stöd för rekrytering och omställning i form av en SaaS-tjänst. Syftet är att anskaffa ett användarvänligt, effektivt och framtidssäkert rekryteringssystem som stödjer hela rekryterings- och omställningsprocessen och bidrar till en professionell och rättssäker process. Upphandlingens omfattning Upphandlingen omfattar ett webbaserat standardsystem för rekrytering och omställning som ska stödja: • Behovsanalys och vakansprövning • Hantering av omplaceringsutredning och företrädesrätt till återanställning • Kravprofil och annonsering • Urval, intervjuer och bedömning • Beslut, dokumentation och uppföljning Användare och volymer Systemet ska stödja cirka 500 interna användare (chefer, HR-specialister, administratörer) samt externa användare i form av kandidater. Årligen hanteras cirka 2 000 rekryteringsärenden och ca 30 000 jobbansökningar. Integrationer och IT-arkitektur Kommunen eftersträvar öppna standarder och API-baserade integrationer alternativt befintliga standardintegrationer. Systemet ska kunna integreras med befintliga och framtida system, exempelvis: • Webbplats och intranät (SiteVision) • Tjänst för referenstagning (Refensa) • Tjänst för kandidatupplevelse (Trustcruit) • Identitetshantering (EntraID/Knowit Signport) • Användarsynkronisering och behörighetshantering (AD/EntraID) • Diariesystem (Public 360) • HR- och lönesystem (Heroma)
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117713:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48400000 Softwarepaket für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe, 48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung