565237-2026 - Ergebnis
Rumänien – Reinigungsdienste – PRESTAREA SERVICIILOR DE CURĂŢENIE ÎN REPREZENTANŢELE REGISTRULUI AUTO ROMÂN - R.A. LOTUL 1 TRANSILVANIA ȘI LOTUL 2 MOLDOVA
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: PRESTAREA SERVICIILOR DE CURĂŢENIE ÎN REPREZENTANŢELE REGISTRULUI AUTO ROMÂN - R.A. LOTUL 1 TRANSILVANIA ȘI LOTUL 2 MOLDOVA
Beschreibung: Obiectul contractului constă în achiziţionarea de servicii de curăţenie la reprezentanţele R.A.R.-R.A. LOTUL 1 TRANSILVANIA ȘI LOTUL 2 MOLDOVA, achiziție care se realizează din fonduri proprii, conform cerințelor caietului de sarcini. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea nr. 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv. Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021.
Interne Kennung: 1590236/2025-246
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul 1 – Transilvania
Beschreibung: Caietul de sarcini stabileşte cadrul general privind cerinţele referitoare la realizarea activităţii de prestare a serviciilor de curățenie, la reprezentanţe ale Regiei Autonome - Registrul Auto Român, din Lotul 1 – Transilvania Cerințele din caietul de sarcini sunt minime și obligatorii. În acest sens, orice ofertă de servicii care se abate de la prevederile caietului de sarcini sau prezintă servicii cu caracteristici inferioare celor prevăzute în acesta sau care nu satisfac cerinţele impuse în acesta, va fi respinsă ca neconformă. Achiziţia se va finaliza prin încheierea unui acord cadru cu un singur operator economic, pentru o perioadă de 48 luni. Lotul 1 – Transilvania (Alba, Arad, Bihor, Bistriţa Năsăud, Braşov, Cluj, Covasna, Harghita, Hunedoara, Maramureş, Mureş, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiş). Având în vedere că documentația de atribuire contine un set minim de informații specifice referitoare la estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantități minime și maxime pe care autoritatea contractantă le stabilește inițial în documentația de atribuire și ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru și nu cantitățile exacte care vor fi achiziționate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcție de necesitățile reale ale autorității contractante. Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 2.748.960,00 lei fără TVA Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 10% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de servicii în parte. Pretul serviciilor care vor fi achiziționate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce sta la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formulei de ajustare), iar perioada de timp în care se va putea utiliza aceasta opțiune de către promitentul Achizitor este pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimată a procedurii, de la nivelul secțiunii II.1.5 din fișa de date, va fi exprimată sub forma de interval, valoarea minimă a intervalului reprezentând valoarea estimată a prezentei proceduri în funcție de care se vor evalua ofertele, iar valoarea maximă reprezintă valoarea estimată ce conține și valoarea posibilelor suplimentări în baza clauzei de revizuire). Astfel, valoarea maximă a intervalului regăsit la secțiunea II.2.6 din fișa de date, respectiv valoarea rezultată din posibilele suplimentări pentru maximul acordului-cadru este 12.095.424,00 lei fără TVA, pentru Lotul 1 Transilvania. Modificarea acordului-cadru/contractului subsecvent în baza prezentei clauze de revizuire se circumscrie modificării nesubstanțiale reglementată de art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1) - (2) din Instrucțiunea ANAP nr. 1/2021.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Vor fi avute in vedere prevederile de la Sect. II.2.4 – sunt aplicabile prevederile art. 221 alin. (1), lit. a) din legea nr. 98/2016
Los: LOT-0002
Titel: Lotul 2 - Moldova
Beschreibung: Caietul de sarcini stabileşte cadrul general privind cerinţele referitoare la realizarea activităţii de prestare a serviciilor de curățenie, la reprezentanţe ale Regiei Autonome - Registrul Auto Român, din Lotul 1 – Transilvania si Lotul 2 - Moldova Cerințele din caietul de sarcini sunt minime și obligatorii. În acest sens, orice ofertă de servicii care se abate de la prevederile caietului de sarcini sau prezintă servicii cu caracteristici inferioare celor prevăzute în acesta sau care nu satisfac cerinţele impuse în acesta, va fi respinsă ca neconformă. Achiziţia se va finaliza prin încheierea unui acord cadru cu un singur operator economic, pentru o perioadă de 48 luni. Lotul 2 - Moldova (Bacău, Botoșani, Galați, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui, Vrancea). Având în vedere că documentația de atribuire contine un set minim de informații specifice referitoare la estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantități minime și maxime pe care autoritatea contractantă le stabilește inițial în documentația de atribuire și ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru și nu cantitățile exacte care vor fi achiziționate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcție de necesitățile reale ale autorității contractante. Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 1.345.992,00 lei fără TVA Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 10% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de servicii în parte. Pretul serviciilor care vor fi achiziționate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce sta la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formulei de ajustare), iar perioada de timp în care se va putea utiliza aceasta opțiune de către promitentul Achizitor este pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimată a procedurii, de la nivelul secțiunii II.1.5 din fișa de date, va fi exprimată sub forma de interval, valoarea minimă a intervalului reprezentând valoarea estimată a prezentei proceduri în funcție de care se vor evalua ofertele, iar valoarea maximă reprezintă valoarea estimată ce conține și valoarea posibilelor suplimentări în baza clauzei de revizuire). Astfel, valoarea maximă a intervalului regăsit la secțiunea II.2.6 din fișa de date, respectiv valoarea rezultată din posibilele suplimentări pentru maximul acordului-cadru este 5.922.364,80 lei fără TVA, pentru Lotul 2 Moldova. Modificarea acordului-cadru/contractului subsecvent în baza prezentei clauze de revizuire se circumscrie modificării nesubstanțiale reglementată de art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1) - (2) din Instrucțiunea ANAP nr. 1/2021.
Interne Kennung: 2