565405-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Schwellen und Teile von Schwellen – Traverse din beton echipate cu sisteme de prindere elastica directa
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Traverse din beton echipate cu sisteme de prindere elastica directa
Beschreibung: Traversele din beton se utilizează la calea ferată pentru realizarea suprastructurii, respectiv montarea şinelor pe traverse prin intermediul prinderilor. Traversele din beton preiau sarcinile dinamice de la şină şi le transmit prismei caii. Datorita solicitarilor la care sunt supuse in exploatare datorita eforturilor date de materialul rulant in circulatie cit si datorita conditiilor climatice de exploatare traversele din beton se uzeaza nemaiputind asigura o prindere ferma a sinelor cu efecte negative in ceea ce priveste ecartamentul caii. Neasigurarea prinderii ferme a sinelor poate conduce la grave deranjamente ale suprastructurii caii. Pentru evitarea producerii de deranjamente este necesara inlocuirea izolata sau la rind a traverselor din beton, de diferite tipuri, uzate cu unele noi. Funcţionarea în permanenţă a liniilor de cale ferată este asigurată prin menţinerea părţilor componente ale căii de rulare şi parametrilor geometrici de stare ai acestora în toleranţele admise prevăzute în instrucţiile şi normativele CFR de serviciu. Din cauza gradului avansat de deteriorare a parametrilor fizici şi de stare se produc deranjamente în circulaţia trenurilor. Pentru evitarea deranjamentelor şi a unor eventuale incidente feroviare este necesară înlocuirea periodică (funcţie de uzurile suferite din cauza tonajului brut înmagazinat, deteriorărilor din diferite motive, etc.), a traverselor din beton armat. Produsele sunt traverse de tip monobloc, din beton armat precomprimat și echipate cu sisteme de prindere elastică directă pentru căi ferate cu ecartament normal al căii (1435 mm) şi supralărgiri normate ale ecartamentului căii de 10 sau 20 mm, pentru curbele de cale ferată cu supralărgiri ale căii unde este necesară creşterea ecartamentului normal pentru înscrierea corectă în curbe a materialului rulant și sunt necesare pentru întreţinerea și reparația liniilor, activități care se efectuează în baza programelor de lucrări aprobate. Realizarea acestor programe de lucrări conform prevederilor instrucţiilor de specialitate este condiţionată de asigurarea bazei materiale adecvate. Neasigurarea prinderii ferme a sinelor poate conduce la grave deranjamente ale suprastructurii caii. Pentru evitarea producerii de deranjamente este necesara inlocuirea izolata sau la rind a traverselor din beton, de diferite tipuri, uzate cu unele noi sau prin înlocuirea traverselor necorespunzătoare din lemn situate cu precădere pe zona curbelor și în cadrul lucrărilor de întreținere cu înlocuirea la rând a elementelor suprastructurii căii. Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului-cadru, respectiv cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent sunt prezentate in tabelul de la pct.3.3.1.1 din caietul de sarcini nr.2.A/1/316/21.04.2026. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP, semnata cu semnatura electronica extinsa.
Interne Kennung: 17/1/446/28.05.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34947000 Schwellen und Teile von Schwellen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Traversele din beton se utilizează la calea ferată pentru realizarea suprastructurii, respectiv montarea şinelor pe traverse prin intermediul prinderilor. Traversele din beton preiau sarcinile dinamice de la şină şi le transmit prismei caii. Datorita solicitarilor la care sunt supuse in exploatare datorita eforturilor date de materialul rulant in circulatie cit si datorita conditiilor climatice de exploatare traversele din beton se uzeaza nemaiputind asigura o prindere ferma a sinelor cu efecte negative in ceea ce priveste ecartamentul caii. Neasigurarea prinderii ferme a sinelor poate conduce la grave deranjamente ale suprastructurii caii. Pentru evitarea producerii de deranjamente este necesara inlocuirea izolata sau la rind a traverselor din beton, de diferite tipuri, uzate cu unele noi. Funcţionarea în permanenţă a liniilor de cale ferată este asigurată prin menţinerea părţilor componente ale căii de rulare şi parametrilor geometrici de stare ai acestora în toleranţele admise prevăzute în instrucţiile şi normativele CFR de serviciu. Din cauza gradului avansat de deteriorare a parametrilor fizici şi de stare se produc deranjamente în circulaţia trenurilor. Pentru evitarea deranjamentelor şi a unor eventuale incidente feroviare este necesară înlocuirea periodică (funcţie de uzurile suferite din cauza tonajului brut înmagazinat, deteriorărilor din diferite motive, etc.), a traverselor din beton armat. Produsele sunt traverse de tip monobloc, din beton armat precomprimat și echipate cu sisteme de prindere elastică directă pentru căi ferate cu ecartament normal al căii (1435 mm) şi supralărgiri normate ale ecartamentului căii de 10 sau 20 mm, pentru curbele de cale ferată cu supralărgiri ale căii unde este necesară creşterea ecartamentului normal pentru înscrierea corectă în curbe a materialului rulant și sunt necesare pentru întreţinerea și reparația liniilor, activități care se efectuează în baza programelor de lucrări aprobate. Realizarea acestor programe de lucrări conform prevederilor instrucţiilor de specialitate este condiţionată de asigurarea bazei materiale adecvate. Neasigurarea prinderii ferme a sinelor poate conduce la grave deranjamente ale suprastructurii caii. Pentru evitarea producerii de deranjamente este necesara inlocuirea izolata sau la rind a traverselor din beton, de diferite tipuri, uzate cu unele noi sau prin înlocuirea traverselor necorespunzătoare din lemn situate cu precădere pe zona curbelor și în cadrul lucrărilor de întreținere cu înlocuirea la rând a elementelor suprastructurii căii. Frecventa contractelor subsecvente: maxim 2 contracte subsecvente/an Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului-cadru, respectiv cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent sunt prezentate in tabelul de la pct.3.3.1.1 din caietul de sarcini nr.2.A./1/316/21.04.2026.
Interne Kennung: 1