565436-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten für Rohrleitungen – Udbud af aftale om etablering af et komplet nyt ledningsnet for distribution af fjernvarme til Grimstrup, Endrup og Vejrup
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af aftale om etablering af et komplet nyt ledningsnet for distribution af fjernvarme til Grimstrup, Endrup og Vejrup
BeschreibungCobra Varme A.M.B.A er stiftet med det formål at konvertere varmeforsyningen i Grimstrup, Endrup og Vejrup fra individuel forsyning til mere miljøvenlig, fremtidssikret og energiøkonomisk fjernvarme. Dette udbud omfatter etablering af et komplet nyt ledningsnet for distribution af fjernvarme til de angivne tre landsbyer i Esbjerg Kommune: Etape 1: Ledningsnet i Endrup, hovedledning mellem Størsbølvej og Bygaden 49 samt overskudsvarmeledningen fra Cobra Cable til varmecentralen. Etape 2: Ledningsnet i Grimstrup samt hovedledning fra Størsbølvej til Grimstrup. Etape 3: Ledningsnet i Vejrup samt hovedledning fra Bygaden 49 til Vejrup. Projektet består totalt af ca. 7,8km hovedledning, 11km distributionsledninger og 1km overskudsvarmeledning. Projektet udbydes som totalentreprise. Varmecentralen etableres i en anden entreprise, som er udbudt særskilt ved udbudsbekendtgørelse nr. 285558-2025. Anskaffelsen er opdelt i følgende tre delaftaler: Delaftale 1: Etape 1 – Ledningsnet i Endrup, hovedledning mellem Størsbølvej og Bygaden 49 samt overskudsvarmeledningen fra Cobra Cable til varmecentralen. Delaftale 2: Etape 2 – Ledningsnet i Grimstrup samt hovedledning fra Størsbølvej til Grimstrup. Delaftale 3: Etape 3 – Ledningsnet i Vejrup samt hovedledning fra Bygaden 49 til Vejrup. Tilbudsgivere kan afgive tilbud på en, to eller alle tre delaftaler. Der henvises til udbudsmaterialets kravspecifikation for en mere detaljeret beskrivelse af de tekniske detaljer tilhørende leverancen bag dette projekt og udbud. Tilbudsgivere er for alle tre delaftaler berettiget – men ikke forpligtet – til at afgive sideordnede bud. Der kan afgives op til 2 sideordnede bud per delaftale. Der henvises til udbudsbetingelserne og kravspecifikationen for nærmere information herom.
Interne Kennung408216-1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31310000 Verteilungsnetze, 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel, 45000000 Bauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Etape 1 – Ledningsnet i Endrup, hovedledning mellem Størsbølvej og Bygaden 49 samt overskudsvarmeledningen fra Cobra Cable til varmecentralen
BeschreibungDelaftale 1 vedrører etape 1: Ledningsnet i Endrup, hovedledning mellem Størsbølvej og Bygaden 49 samt overskudsvarmeledningen fra Cobra Cable til varmecentralen.
Interne Kennung1
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Etape 2 – Ledningsnet i Grimstrup samt hovedledning fra Størsbølvej til Grimstrup
BeschreibungDelaftale 1 vedrører etape 2: Ledningsnet i Grimstrup samt hovedledning fra Størsbølvej til Grimstrup
Interne Kennung2
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Etape 3 – Ledningsnet i Vejrup samt hovedledning fra Bygaden 49 til Vejrup
BeschreibungDelaftale 1 vedrører etape 3: Ledningsnet i Vejrup samt hovedledning fra Bygaden 49 til Vejrup
Interne Kennung3