2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de dezvoltare platformă Metaverse și implementare sistem de management de tip Digital Twin pentru Hub-ul infrastructurii DANUBIUS-RI
Beschreibung: Achiziție publică de servicii de dezvoltare platformă Metaverse și implementare sistem de management de tip Digital Twin pentru Hub-ul infrastructurii DANUBIUS-RI, în cadrul Proiectului cu acronim DANUBIUS-RO-2, Contract de finanțare pentru Programul 5.9 Cercetare în domenii de interes strategic, Subprogramul 5.9.4 Sistemele fluvii, delte, mări- DANUBIUS din cadrul Planului Național de Cercetare, Dezvoltare și Inovare 2022-2027, nr. 1D din 03.10.2025. Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Științe Biologice București (INCDSB) coordonează la nivel național proiectul DANUBIUS-RO prin care se finanteaza constructia si operationalizarea componentelor romanesti ale infrastructurii pan-europene DANUBIUS-RI: Hub-ul si Supersite-ul Delta Dunarii. DANUBIUS-RO se constituie ca o rețea complexă de laboratoare, stații de teren și puncte de observație destinate monitorizării mediului marin, costier și fluvial, cu accent pe zonele de interes strategic precum Delta Dunării, litoralul Mării Negre și sectorul inferior al Dunării. Dezvoltarea continuă a infrastructurii de cercetare prin proiectele de cercetare aplicată derulate de INCDSB și partenerii săi in arealul Biosfera Delta Dunarii – inclusiv în cadrul programelor naționale și europene dedicate monitorizării riscurilor naturale, protecției mediului și adaptării la schimbările climatice – impune o atentie deosebita a sustenabilitatii si rezilientei ansamblului de cladiri aferente Hub-ului de la Murighiol. Aceasta trebuie să susțină fluxuri tot mai mari de date științifice, imagini și măsurători complexe provenite din teren, în vederea transmiterii lor către centrele de procesare și analiză din Murighiol, Tulcea, Galați, Constanța și București. În contextul extinderii rețelei de puncte de observație și al creșterii volumului de informații generate de echipamentele de monitorizare și cercetare, a devenit necesară modernizarea infrastructurii de procesare integrată a datelor colectate. Prin urmare, este necesară achiziția de servicii de Dezvoltare a platformei de tip Metaverse și implementarea unui sistem de management de tip Digital Twin pentru Hub-ul infrastructurii DANUBIUS-RI, permițând integrarea unitară a datelor colectate în cadrul laboratoarelor Hub-ului si activităților aferente Supersite-ului Delta Dunării de monitorizare a mediului marin și fluvial, a riscurilor geodinamice și a proceselor de eroziune costieră. Această infrastructură va contribui la îmbunătățirea capabilităților de analiză, avertizare timpurie și suport decizional, consolidând rolul INCDSB și al partenerilor instituționali în gestionarea durabilă a resurselor și în organizarea eficientă a ecosistemelor de cercetare de importanță națională și europeană.
Interne Kennung: 3324060_2026_PAAPD1633145
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne Kennung: 1