566366-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Offentligt udbud af Rammeaftale for rådgivning vedrørende Forsvarets aktiviteter i Arktis
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af Rammeaftale for rådgivning vedrørende Forsvarets aktiviteter i Arktis
BeschreibungForsvarets har flere aktiviteter i Arktis, herunder i Grønland og på Færøerne, der løbende medfører behov for indkøb af rådgivning indenfor navnlig miljøområdet. Tidligere og nuværende aktiviteter kan bl.a. have medført forureninger, som Forsvaret har ansvaret for at undersøge og vurdere risikoen af. Forsvaret har ligeledes ansvar for at sørge for, at både fremtidige og nuværende aktiviteter ikke udgør en risiko for miljø, natur og mennesker, der opholder sig på lokaliteterne. Der kan således også være behov for oprydning eller at afværge forureninger. I forbindelse med aktiviteterne i Arktis har Forsvaret derfor behov for ekstern rådgivning inden for bl.a. miljø og natur, i særdeleshed i forhold til håndtering af jord- og grundvandsforureninger og industrimiljø samt i mindre grad inden for det bygge- og anlægstekniske område, i det omfang det drejer sig om miljøforhold. Rammeaftalen tildeles til tre tilbudsgivere. Alle rådgivningsopgaver under Rammeaftalen tildeles gennem fornyet konkurrenceudsættelse (miniudbud) blandt de tre tilbudsgivere, der tildeles en plads på Rammeaftalen. De overordnede aftalevilkår samt krav til rådgiverne og ydelserne fremgår af Rammeaftalen med tilhørende bilag, mens en nærmere konkretisering af ydelserne relateret til den enkelte rådgivningsopgave vil fremgå af de honoraraftaler inkl. bilag, der tildeles gennem miniudbud under Rammeaftalen. Indholdet af de enkelte honoraraftaler kan variere i art og omfang, og Etablissement- og Terrænkommandoen (herefter "ETK") har således ikke pligt til at lade alle ydelser i ydelsesbeskrivelsen indgå i hver enkelt honoraraftale. ETK er en underliggende myndighed til FKO. Det kan derfor forekomme at andre myndigheder under FKO kan trække på aftalen, herunder navnlig AKO.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71312000 Beratung im Hochbau, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71313400 Umweltfolgenabschätzung im Bau, 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 90711000 Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor, 90711400 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor, 90713000 Beratung in Umweltfragen, 90721000 Dienstleistungen im Bereich Umweltsicherheit, 90722200 Dekontaminierung, 90732400 Beratung in Sachen Bodenverschmutzung
5. Los
LosLOT-0000