566410-2026 - Ergebnis
Schweden – Bauarbeiten für Wohnhäuser – Ramavtal - Byggservice 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal - Byggservice 2026
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för byggservicearbeten och FKU inom Bostäder i Borås fastighetsbestånd i Borås kommun under perioden 2026-04-01 – 2028-03-31 med option på 1 + 1 år. Bostäder i Borås har personal med kunskap inom ramavtalsområdet som i första hand utför arbeten i fastighetsbeståndet. Tecknande av ramavtalsleverantörer avser att täcka upp det behov som egna hantverkare inte har resurser eller kompetens för att utföra. Ramavtal kommer att tecknas med fem (5) entreprenörer under förutsättning att så många anbud är giltiga och kan tilldelas kontrakt, se AFB.63 och AFD.43. Se vidare under AFD.1 vad som avses med byggservicearbeten för detta ramavtal. De som blir etta respektive tvåa i rangordningen kommer bli tilldelade var sitt geografiskt område i Bostäder i Borås bestånd. Ettan kommer få förtur att välja område och tvåan blir tilldelad det som ettan inte väljer. Takvolymen för avtalet är satt till 150 MSEK.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45211100 Bauarbeiten für Wohnhäuser
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45261900 Dachreparatur und Dachwartung, 45400000 Baufertigstellung, 45421000 Bautischlerarbeiten, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001