566439-2026 - Wettbewerb
Finnland – Holzfällung – Puunkorjuupalvelujen hankinta 1.12.2026 alkaviin sopimuksiin – kausiluonteinen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Puunkorjuupalvelujen hankinta 1.12.2026 alkaviin sopimuksiin – kausiluonteinen
Beschreibung: Metsähallitus Metsätalous Oy pyytää sähköisiä tarjouksia kausiluonteisesta puunkorjuupalveluiden hankinnasta Etelä-Suomen hankinta-alueelle. Sopimusten kestot ja ehdot on määritetty hankintaerien tiedoissa. Palvelu tulee toteuttaa Metsähallituksen puunkorjuun ja hakkuutähteiden ja kantojen lähikuljetuksen palvelukuvausten (Liitteet 5A ja 5B) mukaisesti. HUOM! Juurikäävän torjunta-alue on muuttunut. Katso juurikäävän torjuntaa koskevat ehdot kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit/Yhteiset kriteerit/tiedot kohta Juurikäävän torjunta.
Interne Kennung: MH 6462/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa on kyse EU kynnysarvon ylittävästä hankinnasta, johon sovelletaan ajantasaista lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Tarjous ja kaikki sen liitteet on laadittava suomen kielellä. Hankintaeriä ei voi jakaa. Mikäli hankintaerään saadaan samanarvoisia tarjouksia, toimittaja valitaan järjestyksessä 1. hinnan 2. kalustopisteet, tässä järjestyksessä. Mikäli tarjoukset ovat tämän jälkeen edelleen samanarvoisia, valitaan toimittaja arvonnalla. Hankintapäätös lähetetään asianosaisille sähköisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211100 Holzfällung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hankintaerä 1: Etelä-Suomi, pääasiallinen toiminta-alue Lieksa
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 5
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Hankintaerä 2: Etelä-Suomi, pääasiallinen toiminta-alue Sonkajärvi, Rautavaara, Juuka
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 3+1
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Hankintaerä 3: Etelä-Suomi, pääasiallinen toiminta-alue Kangasniemi, Pieksämäki, Suonenjoki, Kuopio
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 2+1 Metsähallitus Metsätalous Oy:llä on oikeus jatkaa sopimusta yhdella (1) optiovuodella.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Hankintaerä 4: Etelä-Suomi, pääasiallinen toiminta-alue Kankaanpää, Jämijärvi, Karvia, Parkano, Kihniö, Virrat
Interne Kennung: 4-3