566537-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Maschinen für das Textil-, Bekleidungs- und Ledergewerbe – Achiziție de echipamente de cercetare-dezvoltare, utilaje industriale textile specifice proiectului: „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție de echipamente de cercetare-dezvoltare, utilaje industriale textile specifice proiectului: „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”
Beschreibung: Prezenta procedură are ca obiect furnizarea de echipamente avansate de cercetare-dezvoltare, utilaje industriale de profil, precum și aparatură de laborator, destinate dotării laboratoarelor din cadrul proiectului: „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”, Cod SMIS: 334492 Obiectul contractului este structurat în 6 loturi distincte, după cum urmează Lot 1: Sisteme de asamblare prin sudare a materialelor textile Lot 2: Mașină universală de testare mecanică Lot 3: Echipamente pentru analiză și testare textile Lot 4: Echipamente pentru analiză textilă, procesare a deșeurilor și procese de evaluare a sustenabilității Lot 5: Echipamente de laborator pentru biotehnologii Lot 6: Utilaje și sisteme industriale textile pentru prototipare Proiectul este finanțat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, Prioritatea PRNE_P1 — „O regiune mai competitivă, mai inovativă", apel PR/NE/2024/P1/RSO1.1/1/2 — INFRASTRUCTURI CDI, Activități CDI și investiții în organizațiile CDI publice și universități. Furnizarea produselor se va face la sediul Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iași, Județul Iași Notă: *Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 14 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, in măsura in care solicitările sunt transmise in termenul precizat la cap. I.1. (20 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor)
Interne Kennung: 4701606_2026_PAAPD6
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42700000 Maschinen für das Textil-, Bekleidungs- und Ledergewerbe
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sisteme de asamblare prin sudare a materialelor textile
Beschreibung: LOT nr. 1 – Sisteme de asamblare prin sudare materialelor textile În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Sistem de asamblare prin termosudare a materialelor textile = 1 buc 2. Sistem de asamblare prin sudare cu ultrasunete a materialelor textile = 1 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 42710000 Maschinen für Textilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42662000 Schweißvorrichtungen
Los: LOT-0002
Titel: Mașină universală de testare mecanică
Beschreibung: LOT nr. 2 – Mașină universală de testare mecanică În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Masina universala de testare la solicitări mecanice = 1 buc. Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 38540000 Maschinen und Geräte zum Prüfen und Messen
Los: LOT-0003
Titel: Echipamente pentru analiză și testare textilă
Beschreibung: LOT nr. 3 – Echipamente pentru analiză și testare textilă În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Sistem pentru determinarea eficienței ecranării materialelor plane, inclusiv materiale textile conductive = 1 buc 2. Incubator termostat cu platformă de agitare cu accesorii = 1 buc 3. Densitometru = 1 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38425800 Densitometer, 38433300 Spektrumanalysator, 38436300 Inkubator-Rüttler
Los: LOT-0004
Titel: Echipamente pentru analiză textilă și procese de evaluare a sustenabilității
Beschreibung: LOT nr. 4 – Echipamente pentru analiză textilă și procese de evaluare a sustenabilității În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Spectrofotometru în reflectanță cu configurare orizontală pentru măsurarea culorii = 1 buc 2. Sistem cu senzor respirometric pentru determinarea CBO = 1 buc 3. Sistem cu kituri pentru analiza biodegradabilității plasticului = 1 buc 4. Incubator pentru determinarea CBO și a biodegradabilității = 1 buc 5. Sistem integrat de analiză hiperspectrală a materialelor textile pentru sortarea deșeurilor textile = 1 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Interne Kennung: 4
Haupteinstufung (cpv): 38433000 Spektrometer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38426000 Voltameter, 38434000 Analysatoren, 38651600 Digitalkameras
Los: LOT-0005
Titel: Echipamente de laborator pentru biotehnologii
Beschreibung: LOT nr. 5 – Echipamente de laborator pentru biotehnologii În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Microscop digital inversat cu fluorescență 400x = 1 buc. 2. Incubator cu CO2 și sterilizare = 1 buc. 3. Butelie CO2 aferentă incubatorului și închiriere butelie = 1 buc. 4. Stereomicroscop cu tabletă, cu iluminare incidentă și transversală = 1 buc. 5. Bioreactor pentru fermentație în configurație completă = 1 buc. 6. Combină frigorifică = 1 buc. 7. Autoclavă = 1 buc. Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Interne Kennung: 5
Haupteinstufung (cpv): 38510000 Mikroskope
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33152000 Inkubatoren, 33191110 Autoklaven, 38513100 Inversionsmikroskope, 38515200 Fluoreszenzmikroskope, 38518200 Stereo- oder Streulichtmikroskope, 39711100 Kühlschränke und Tiefkühltruhen
Los: LOT-0006
Titel: Utilaje și sisteme industriale textile pentru prototipare
Beschreibung: LOT nr. 6 – Utilaje și sisteme industriale textile pentru prototipare În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Mașină de țesut tip jacquard = 1 buc 2. Echipament de laborator pentru materiale nețesute meltblown (bi-componente, sistem de extrudare unic) = 1 buc Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”. Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini.
Interne Kennung: 6
Haupteinstufung (cpv): 42713000 Webmaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42711000 Maschinen für die Verarbeitung von synthetischen Spinnstoffen