See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af juridisk informationssystem
Beschreibung: Furesø Kommune har behov for at anskaffe et nyt lovguide-system, da den nuværende aftale udløber den 31. oktober 2025. Den eksisterende aftale er med leverandøren Schultz, som leverer løsningen Schultz KommuneKoncept. Furesø Kommune har efter en markedsafdækning konstateret, at der nu kun findes en leverandør af dansk lovguide-system, idet Karnov har opkøbt Schultz KommuneKoncept. Det nye system skal støtte medarbejdere i arbejdet med love og regler på alle administrative områder, primært i forhold til myndighedsudøvelse. Derudover skal det håndtere personaleforhold og inkludere Kommunernes Landsforenings (KL) kommentarer til overenskomster og aftaler. Løsningen skal omfatte følgende: 1. Lovgivning og vejledning - Adgang til opdaterede love og vejledninger inden for beskæftigelse, socialområdet og serviceloven. - Integration af KL’s kommentarer og fortolkninger vedrørende overenskomster og aftaler. 2. Skræddersyet indhold - Mulighed for at uploade og vedligeholde kommunens egne procedurer, regler og arbejdsgange. - Indhold kan kategoriseres og tilpasses specifikke lovområder for nem adgang. 3. Adgang til lang rækker af guider om administration af lovområder, der hjælper sagsbehandlerne i deres myndighedsudøvelse / administration af lovområdet. 4. Brugervenlighed og søgefunktion - Avanceret søgefunktion til hurtig og effektiv adgang til love, regler og kommentarer. - Intuitivt interface, der er let at anvende i dagligdagen. 5. Opdateringer og vedligeholdelse - Løbende opdateringer, så systemet altid indeholder de nyeste juridiske oplysninger. - Automatisk opdatering af KL’s kommentarer ved ændringer i overenskomster og aftaler. 6. Adgang og roller - Differentierede adgangsrettigheder baseret på medarbejdernes roller.
Interne Kennung: 553492
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48800000 Informationssysteme und Server
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48810000 Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000