2. Verfahren
Verfahren
Titel: Puunkorjuupalvelujen hankinta 1.1.2027 alkaviin sopimuksiin
Beschreibung: Metsähallitus Metsätalous Oy pyytää sähköisiä tarjouksia puunkorjuupalveluiden hankinnasta Etelä-Suomen ja Lapin hankinta-alueille. Sopimusten kestot ja ehdot on määritetty hankintaerien tiedoissa. Palvelu tulee toteuttaa Metsähallituksen puunkorjuun ja hakkuutähteiden ja kantojen lähikuljetuksen palvelukuvausten (Liitteet 5A ja 5B) mukaisesti. HUOM! Juurikäävän torjunta-alue on muuttunut. Katso juurikäävän torjuntaa koskevat ehdot kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit/Yhteiset kriteerit/tiedot kohta Juurikäävän torjunta.
Interne Kennung: MH 4984/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa on kyse EU kynnysarvon ylittävästä hankinnasta, johon sovelletaan ajantasaista lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kuvaus hankintalain 65 §:n edellyttämästä, hankinnan toteutusvaihtoehtoja koskevasta arvioinnista: Hankinnan toteutusvaihtoehdot on arvioitu, ja parhaaksi toteutusvaihtoehdoksi on todettu kilpailuttaminen avoimella menettelyllä. Tätä vaihtoehtoa tukevat mm. seuraavat perustelut: • Palvelut ostetaan markkinoilta, koska hankintayksikön ydintehtävä on monikäyttömetsien suunnittelu ja toiminnanohjaus. Varsinainen suoritettava työ ostetaan palveluna. • Palvelut ovat hankintayksikölle tavanomaisia, vuosittain kilpailutettavia palveluhankintoja, joiden kohde, vaatimukset ja ehdot voidaan määritellä selkeästi avoimessa menettelyssä. • Avoin menettely mahdollistaa laajan ja terveen kilpailun syntymisen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin, mikä mahdollistaa myös pienten ja keskisuurten yritysten osallistumisen. • Avoin menettely on läpimenoajoiltaan nopein ja vaadittavien henkilöresurssien osalta edullisin hankintamenettely. Siten se on tässä hankinnassa tarkoituksenmukaisin toteutustapa. • Mistään muusta hankintamenettelystä ei tulisi lisäarvoa hankintayksikölle tai tarjoajille. • Sopimustyyppinä on Metsätalous Oy:n omat vakiintuneet palvelusopimusmallit ja yleiset ehdot, joiden toimivuutta ja päivitystarpeita arvioidaan tarvittaessa. Tarjous ja kaikki sen liitteet on laadittava suomen kielellä. Hankintaeriä ei voi jakaa. Mikäli hankintaerään saadaan samanarvoisia tarjouksia, toimittaja valitaan järjestyksessä 1. hinnan 2. kalustopisteet, tässä järjestyksessä. Mikäli tarjoukset ovat tämän jälkeen edelleen samanarvoisia, valitaan toimittaja arvonnalla. Hankintapäätös lähetetään asianosaisille sähköisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211100 Holzfällung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hankintaerä 1: Lappi, pääasiallinen toiminta-alue Länsi-Lappi
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 5+2
Interne Kennung: 1-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Metsähallitus Metsätalous voi jatkaa sopimusta kahdella (2) optiovuodella.
Los: LOT-0002
Titel: Hankintaerä 2: Etelä-Suomi, pääasiallinen toiminta-alue Ilomantsi, Joensuu, Lieksan itäosat
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus
Interne Kennung: 2-1