See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende snerydning og glatførebekæmpelse
Beschreibung: Ordregiver udbyder en rammeaftale vedrørende snerydning og glatførebekæmpelse på Ordregivers lokationer. Rammeaftalen omfatter vintertjeneste, herunder overvågning af vintervejret, iværksættelse og udførelse af glatførebekæmpelse og snerydning, løbende indsats, dokumentation, egenkontrol og mangelafhjælpning. Leverandøren skal inden for beredskabsperioden på eget initiativ iværksætte nødvendig indsats i overensstemmelse med udbudsmaterialets krav.
Interne Kennung: Snerydning og glatførebekæmpelse
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen indeholder option på læsning og bortkørsel af sne, intern flytning af sne på lokationen, ekstra udkald uden for den normale vintertjeneste samt anvendelse af grus, sand eller andet alternativt glatførebekæmpelsesmiddel. Optionsydelser kan alene udføres efter skriftlig bestilling fra Ordregiver, og Ordregiver er ikke forpligtet til at aftage optionsydelserne.