567086-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung – Battery Energy Storage Systems (BESS) - Lisbjerg, Aarhus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBattery Energy Storage Systems (BESS) - Lisbjerg, Aarhus
BeschreibungUdbuddet vedrører levering og opsætning af Battery Energy Storage Systems (BESS) for Kredsløb Halmenergi A/S (herefter benævnt: "Kredsløb"). BESS skal leveres i præfabrikeret container løsninger og skal kontinuerligt kunne optage og afgive 5,0 MW ved anlæggets 10 kV-leveringsgrænse samt have en garanteret brugbar energikapacitet på minimum 10,0 MWh målt ved 10 kV-leveringsgrænsen. BESS skal tilsluttes Kredsløbs forberedte 10 kV kabler. BESS vil indgå i eksisterende anlæg til salg af Energinet systemtjenester (aFFR, og mFFR), hvorfor BESS skal indgå i Kredsløbs allerede eksisterende styring. BESS skal være forberedt til FCR. Den udbudte leverance er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Der ydes ikke vederlag for deltagelse i dette udbud.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet) artikel 47. * Udbuddet er opdelt i følgende faser: (1) Prækvalifikationsfase, (2) Forhandlings- og tilbudsfase samt (3) Tildeling. * Kredsløb forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald således ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilsvarende gælder, hvis Kredsløbs forhandlingsforløb ændres til også at omfatte (et eller flere) reviderede tilbud, der således også kan føre til tildeling.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31400000 Akkumulatoren und Batterien
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDen udbudte kontrakt omfatter optionspriser på reservedele samt følgende optioner: 1) Forlængelse af garanti og basis serviceaftale med ét (1) år. 2) To års udvidet Service- og vedligeholdelsesaftale, inkl. reservedele/hovedkomponenter (lang leve-ringstid). 3) Forlængelse af udvidet Service- og vedligeholdelsesaftale, inkl. reservedele/hovedkomponenter (lang leveringstid) af tre gange ét (1) år.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31000000 Electrical machinery, apparatus, equipment and consumables; lighting
Additional classification (cpv): 31400000 Accumulators, primary cells and primary batteries
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Østjylland (DK042)
Country: Denmark
Additional information: Energipark Lisbjerg (Energivej, 8200 Aarhus N).