2. Verfahren
Verfahren
Titel: Raakapuun autokuljetuspalveluiden hankinta 1.1.2027 alkaviin sopimuksiin
Beschreibung: Metsähallitus Metsätalous Oy pyytää sähköisiä tarjouksia raakapuun autokuljetuspalveluiden hankinnasta Etelä-Suomen, Pohjanmaa-Kainuun ja Lapin hankinta-alueille. Sopimuksien kestot ja ehdot on määritelty hankintaerien tiedoissa. Palvelu tulee toteuttaa Metsähallitus Metsätalous Oy:n autokuljetuksen palvelukuvauksen (Liite 1) mukaisesti.
Interne Kennung: MH 4488/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa on kyse EU kynnysarvon ylittävästä hankinnasta, johon sovelletaan ajantasaista lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kuvaus hankintalain 65 §:n edellyttämästä, hankinnan toteutusvaihtoehtoja koskevasta arvioinnista: Hankinnan toteutusvaihtoehdot on arvioitu, ja parhaaksi toteutusvaihtoehdoksi on todettu kilpailuttaminen avoimella menettelyllä. Tätä vaihtoehtoa tukevat mm. seuraavat perustelut: • Palvelut ostetaan markkinoilta, koska hankintayksikön ydintehtävä on monikäyttömetsien suunnittelu ja toiminnanohjaus. Varsinainen suoritettava työ ostetaan palveluna. • Palvelut ovat hankintayksikölle tavanomaisia, vuosittain kilpailutettavia palveluhankintoja, joiden kohde, vaatimukset ja ehdot voidaan määritellä selkeästi avoimessa menettelyssä. • Avoin menettely mahdollistaa laajan ja terveen kilpailun syntymisen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin, mikä mahdollistaa myös pienten ja keskisuurten yritysten osallistumisen. • Avoin menettely on läpimenoajoiltaan nopein ja vaadittavien henkilöresurssien osalta edullisin hankintamenettely. Siten se on tässä hankinnassa tarkoituksenmukaisin toteutustapa. • Mistään muusta hankintamenettelystä ei tulisi lisäarvoa hankintayksikölle tai tarjoajille. • Sopimustyyppinä on Metsätalous Oy:n omat vakiintuneet palvelusopimusmallit ja yleiset ehdot, joiden toimivuutta ja päivitystarpeita arvioidaan tarvittaessa. Tarjous ja pyydetyt selvitykset annetaan suomenkielellä. Sähköpostitse tai faxilla tulleita tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouksen voi tehdä yhteen tai useampaan hankintaerään. Hankintaerää ei voi jakaa. Valinta tehdään hankintaerittäin. Hankintapäätös lähetetään asianosaisille sähköisesti. Mikäli hankintaerään saadaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella samanarvoisia tarjouksia, toimittaja valitaan arvonnan perusteella.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hankintaerä 1. Pohjanmaa-Kainuu. Pääasiallinen toiminta-alue: Keski-Pohja (Perho, Lestijärvi, Reisjärvi, Sievi, Ylivieska, Oulainen, Haapajärvi, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Siikalatva, Oulu, II)
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 5
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Hankintaerä 2. Pohjanmaa-Kainuu. Pääasiallinen toiminta-alue: Kuhmo (Kuhmo, Sotkamo)
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus sopimuksen kesto, v: 5,5
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Hankintaerä 3. Pohjanmaa-Kainuu. Pääasiallinen toiminta-alue: Koillismaa (Taivalkoski, Pudasjärvi)
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Hankintaerä 4. Lappi. Pääsääntöinen työalue Rovaniemi.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Hankintaerä 5. Etelä-Suomi. Pääasiallinen toiminta-alue: Heinävesi, Savonlinna (Savonranta), Liperi, Varkaus, Leppävirta, Kuopio, Pieksämäki, Suonenjoki, Kangasniemi, Joroinen, Juva
Interne Kennung: 5-4