2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud rengøring og vinduespolering, Erhvervsakademi København
Beschreibung: Aftalen omfatter daglig intern rengøring og periodisk vinduespolering på seks af Erhvervsakademi Københavns afdelinger, og periodisk vinduespolering på fire af Erhvervsakademi Københavns afdelinger. Alle Erhvervsakademi Københavns afdelinger omfattet af aftalen fremgår af Skema 3 (Tilbudslisten), Bilag 2 (Kravspecifikation) og Bilag 3 (Lokaledata).I forhold til udbudslovens § 49, stk. 2 har Erhvervsakademi København valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler med baggrund i økonomiske- og markedsmæssige hensyn. Erhvervsakademi København har konkret vurderet, at det for Erhvervsakademi København ikke er den kommercielt bedste løsning at adskille eller opdele opgaven i særskilte delaftaler.
Interne Kennung: 285567408
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud. Udbudsbetingelserne, inklusive de fastsatte frister med videre, fastsætter vilkårene for afgivelse af tilbud. Udbudsformen betyder at processen - i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter.1) Tilbud afgivet i Mercell og som er afgivet inden for tidsfristen indgår i tilbudsevalueringen,2) Erhvervsakademi København vurderer indledningsvist, om den enkelte tilbudsgiver er egnet.3) Erhvervsakademi København evaluerer tilbuddene efter tildelingskriteriet pris,4) den tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil blive anmodet om at fremsende dokumentation for de forhold, som denne har oplyst i ESPD'et,5) Erhvervsakademi København træffer endelig tildelingsbeslutning og6) underretter samtidig alle tilbudsgivere herom.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften
5. Los
Los: LOT-0000