See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tekniska konsulter inom bygg- och anläggningsbesiktning
Beschreibung: Syftet med denna upphandling är att täcka B´s behov av besiktningstjänster och omgivningskontroller samt riskbedömningar. De två (2) konsultområdena är: 1, Bygg- fastighet och installationsbesiktningar 2, Anläggningsbesiktning och omgivningskontroller Beställaren har för avsikt att, för respektive konsultområde, teckna ramavtal med samtliga kvalificerade konsulter.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Skellefteå Kommun: Tekniska Konsulter, Bygg- fastighet och installationsbesiktningar
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103649:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71312000 Beratung im Hochbau, 71631000 Technische Kontrolle, 71631400 Technische Überwachung an Ingenieurbauten
Los: LOT-0002
Titel: Skellefteå Kommun: Tekniska Konsulter, Anläggningsbesiktning och Omgivningskontroller
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103649:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Norsjö Kommun: Tekniska Konsulter, Bygg- fastighet och installationsbesiktningar
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103649:Lot:3
Los: LOT-0004
Titel: Norsjö Kommun: Tekniska Konsulter, Anläggningsbesiktning och Omgivningskontroller
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103649:Lot:4