2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 dla OSP Subkowy
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest „Dostawa fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 dla OSP Subkowy” w ramach realizacji zadania publicznego: Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 2 do SWZ. 3. W ramach niniejszego zamówienia Wykonawca zobowiązuje się dodatkowo do dostarczenia: 1) świadectwa homologacji podwozia; 2) dokumentacji niezbędnej do zarejestrowania pojazdu jako „samochód specjalny”, wynikającej z ustawy Prawo o ruchu drogowym; 3) instrukcji obsługi w języku polskim do podwozia samochodu, zabudowy pożarniczej i zainstalowanych urządzeń i wyposażenia, 4) kopii świadectwa dopuszczenia CNBOP-PIB; 5) książki gwarancyjnej pojazdu; 6) wykazu punktów serwisowych.
Interne Kennung: 1.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793 ze zm.), Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1 (tj. 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia do publikacji Urzędowi Publikacji Europejskiej), nie krótszy niż 15 dni, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenia terminu składania ofert jest uzasadniona. W świetle powyższych przepisów Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 w przeprowadzeniu postępowania przetargowego pod nazwą „Dostawa fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 dla OSP Subkowy” i skrócił termin składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności sfinansowania zamówienia z ograniczonych czasowo źródeł, tj. dotacji, które należy rozliczyć do 30 grudnia 2026 r. Z przeprowadzonej analizy rynku wynika, że termin realizacji oscyluje w granicach nawet 3 miesięcy. Ponadto, brak terminowej realizacji zadania wpłynąłby na obniżenie gotowości bojowej jednostki, bezpieczeństwo członków OSP i bezpieczeństwo przeciwpożarowe na terenie Gminy Subkowy. Należy zauważyć, że w odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. W związku z tym zastosowanie przepisu art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp nie jest uzależnione od tego czy pilna potrzeba wynikała z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego czy zaistnienie pilnej potrzeby można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki z art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym, że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w przetargu nieograniczonym, w procedurze konkurencyjnej, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Skrócony termin na składanie ofert jest w ocenie Zamawiającego wystarczający na przygotowanie ofert przez wykonawców przy tak precyzyjnym opisaniu przedmiotu zamówienia, jak to ma miejsce w tym przypadku. Skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na zakłócenie konkurencyjności postępowania.
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Postępowanie prowadzone jest na podstawie art. 132 ustawy Pzp w trybie przetargu nieograniczonego. 2. Zamawiający będzie stosował procedurę, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, tzw. procedurę odwróconą. W pierwszej kolejności Zamawiający dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 3. Wykonawca składa ofertę za pośrednictwem serwisu e-Zamówienia: https://ezamowienia.gov.pl, poprzez zakładkę „Oferty/wnioski”. 4. Pod powyższym adresem udostępnione będą zmiany i wyjaśnienia treści niniejszej Specyfikacji Warunków Zamówienia, zwanej dalej „SWZ”, oraz inne dokumenty bezpośrednio związane z postępowaniem o udzielenie niniejszego zamówienia. 5. Komunikacja w postępowaniu odbywa się drogą elektroniczną – za pomocą serwisu e-Zamówienia oraz za pomocą poczty elektronicznej (ospsubkowy@gmail.com). 6. Zamawiający nie przewiduje innego sposobu komunikowania się z Wykonawcami niż wskazany powyżej, przy czym oferta musi być złożona wyłącznie przez pośrednictwo serwisu e-Zamówienia. 7. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej oraz o terminach i sposobie składania oferty zostały przedstawione odpowiednio w rozdziałach 11 i 15 SWZ. 8. Zamawiający, działając na podstawie art. 257 pkt 1 ustawy Pzp, przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. 9. Wykonawca zobowiązany jest złożyć wraz z ofertą (formularz oferty stanowi załącznik nr 1 do SWZ) przedmiotowe środki dowodowe, o których mowa w Rozdziale 8 ust. 1 SWZ oraz oświadczenie o spełnianiu warunków oraz niepodleganiu wykluczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp. Oświadczenie składa się na formularzu Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, sporządzonym zgodnie ze wzorem standardowego formularza określonym w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (Dz. Urz. UE L 3 z 06.01.2016, str. 16), zwanego dalej „JEDZ”. Wzór JEDZ stanowi załącznik nr 8 do SWZ. Oświadczenie składa się pod rygorem nieważności w formie elektronicznej. 10. Do oferty Wykonawca zobowiązany jest dołączyć również Oświadczenie, że nie istnieją wobec Wykonawcy/Wykonawcy wspólnie ubiegającego się o udzielenie zamówienia lub podmiotu udostępniającego zasoby okoliczności, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady UE 833/2014, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady UE 2022/576 oraz okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Wzory oświadczeń stanowią załączniki nr 4a i nr 4b do SWZ. 11. Wykonawca przystępując do postępowania zobowiązany jest do wniesienia wadium w wysokości 20 000,00 zł. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Wadium wnoszone w pieniądzu należy wpłacić przelewem na rachunek bankowy nr 55 8345 0006 0013 4558 2000 0001 Ochotniczej Straży Pożarnej w Subkowach, ul. Sportowa 1/1, z oznaczeniem: „Dostawa fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 dla OSP Subkowy”. 12. Podmiotowe środki dowodowe wymagane od Wykonawcy obejmują: 1) oświadczenie Wykonawcy w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 1714), z innym Wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, albo oświadczenia o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie oferty niezależnie od innego Wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ; 2) informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 oraz art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp dotyczącej orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka karnego, sporządzoną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem; 3) oświadczenie (stanowiące załącznik nr 6 do SWZ) Wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp w zakresie odnoszącym się do podstaw wykluczenia wskazanych w: a) art. 108 ust. 1 pkt 3) Pzp, b) art. 108 ust. 1 pkt 4) Pzp, dotyczących orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka zapobiegawczego, c) art. 108 ust. 1 pkt 5) Pzp, dotyczących zawarcia z innymi wykonawcami porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji, d) art. 108 ust. 1 pkt 6) Pzp, e) art. 109 ust. 1 pkt 4) Pzp, 4) wykaz dostaw, o którym mowa w rozdziale 5 ust. 2 pkt 4 lit. a SWZ, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 9 do SWZ; 5) odpis lub informację z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie określonym w art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, sporządzonego nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji. 13. Wykonawca składający ofertę dołącza do oferty świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB w Józefowie k/Otwocka zaoferowanego pojazdu, pod kątem spełnienia minimalnych wymagań technicznych opisanych w OPZ. Jeżeli Wykonawca nie złoży przedmiotowych środków dowodowych lub złożone przedmiotowe środki dowodowe będą niekompletne, Zamawiający wezwie Wykonawcę do ich złożenia lub uzupełnienia w wyznaczonym terminie.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144210 Feuerwehrfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35110000 Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit, 34114000 Spezialfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia znajduje się w załączniku nr 2 do SWZ
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34114000 Spezialfahrzeuge, 35110000 Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający nie przewiduje skorzystania z prawa opcji.