See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Køb af data kilder til at berige data omkring forskeres publikationer
Beschreibung: DTU agter at indgå en aftale med leverandøren ELSEVIER B.V. på datasæt, produkter og services som beskrives nærmere nedenfor. Udbydere giver ret til at få adgang til og bruge datasættet på vores systemer. Derudover giver det adgang til datasæt såvel som produkter og services knyttet til SciVal. Datasæt, produkter og services fra udbyderen anvendes som én af de primære kilder til at berige data omkring forskeres publikationer på Danmarks Forskningsportal. Datasættet (Scopus Custom Data) er et halvårligt fult opdateret og på månedlig basis delvist opdateret datasæt. Datasættet indeholder fulde XML-registreringer af publikationer tilknyttet danske institutioner (fra 2011 og frem), herunder institutionelle kortlægninger for danske og samarbejdende institutioner, SDG-klassifikationer (klassificering af publikationen ift. de 17 United Nations Sustainable Development Goals) og FWCI-målinger (citationer) og bruges derfor som datastrøm til information om forskningsrelaterede publikationer på portalen. Tjenesteydelsen er unik i den forstand at Danmarks Forskningsportal er IT-arkitekturmæssigt bygget op omkring bl.a. den datatype udbyderen leverer i kraft af at være kommerciel dataleverandør. Udbyderen spiller derfor en vigtig rolle i vedligeholdelsen af portalens tekniske og datamæssige opbygning og fremadrettede kontinuitet. Datasættet giver et unikt og brugertilpasset datasæt – og dermed indsigt i og information om - publikationer tilknyttet danske institutioner fra 2011 og frem. DTU anser denne leverance til at være unik og har til hensigt at tildele aftalen direkte til ELSEVIER B.V.
Interne Kennung: 10141
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72321000 Mehrwert-Datenbankdienste
5. Los
Los: LOT-0000