See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziția de Instrumente de anestezie și reanimare - produse medicale destinate entităților din cadrul SNAMUPAC
Beschreibung: Achizitionarea de Instrumente de anestezie și reanimare, 6 loturi, în conformitate cu caietul de sarcini, specificațiile tehnice anexe la caietul de sarcini pe fiecare lot si a clauzelor contractuale care fac parte din documentația de atribuire. Valorile maxime anticipate aferente contractelor subsecvente ce urmează să se execute în același timp pt fiecare lot în parte sunt: LOT 1: Filtre antibacteriene şi antivirale: 1.985.115,68 lei LOT 2: Mandrene pentru sonde de intubaţie: 1.056.224 lei LOT 3: Măști de oxigen: 2.546.685,71 lei LOT4: Masca de ventilație non-invaziva: 147.219,88 lei LOT 5: Canule orofaringiene: 892.965,8 lei LOT 6: Set balon ventilație (resuscitator) și măști: 13.649.759 lei Achiziția: - este organizată și realizată de Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC), în calitate de Autoritate Contractantă pentru achiziția în sistem centralizat de produse medicale, pentru și în numele entităților din cadrul Sistemului Național de Asistență Medicală de Urgență și Prim-Ajutor Calificat (SNAMUPAC); - vizează produse medicale necesare activității SNAMUPAC, respectiv produsele prevăzute în lista detaliată prevăzută la art.8 alin. (9) din OUG nr.46/31.05.2018; - este efectuată în baza fundamentării necesarului de produse medicale realizat și comunicat de Ministerul Sănătății și Ministerul Afacerilor Interne, prin Departamentul pentru Situații de Urgență. Lista detaliată a produselor necesare SNAMUPAC a fost aprobată prin Ordinul comun al Ministerului Afacerilor Interne, Ministerul Sănătății și ONAC nr.168/5.254/317/2024. Termen de livrare maxim acceptat 5 zile de la semnarea contractelor subsecvente, termen de plata 60 de zile de la receptia produselor medicale. Termenele pentru depunerea / raspunsul , la solicitarile de clarificari / informatii suplimentare: In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 21 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, ONAC va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat. Pentru a verifica în evaluarea tehnică respectarea specificațiilor tehnice ale produselor medicale ofertate cu cerințele solicitate prin documentația de atribuire, până la data limită de depunere a ofertelor ofertanții vor trimite la adresa ONAC (cu titlu gratuit) câte trei mostre din fiecare produs ofertat. În conformitate cu prevederile Regulamentului 2025/1197, coroborate cu prevederile Regulamentului 2022/1031 și Directiva 2014/2014, Autoritatea contractantă aplică măsura IPI în procedurile care au ca obiect achiziționarea de dispozitive medicale care se încadrează la codurile CPV 33100000-1 – 33199000-1 și cu o valoare estimată egală sau mai mare de 5.000.000 eur TVA.
Interne Kennung: 3480/1775622/27.08.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Produs nr. 5- Filtre antibacteriene si antivirale
Beschreibung: Produs nr. 5 - Filtre antibacteriene si antivirale Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru Cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Produs nr. 6 - Mandrene pentru sonde de intubație
Beschreibung: Produs nr. 6 - Mandrene pentru sonde de intubație Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru Cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Produs nr. 9 - Măști de oxigen
Beschreibung: Produs nr. 9 - Măști de oxigen Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru Cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Produs nr. 10 - Masca de ventilație non-invaziva
Beschreibung: Produs nr. 10 - Masca de ventilație non-invaziva Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Produs nr. 11 - Canule orofaringiene
Beschreibung: Produs nr. 11 - Canule orofaringiene Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Produs nr. 14 - Set balon ventilație (resuscitator) și măști
Beschreibung: Produs nr. 14 - Set balon ventilație (resuscitator) și măști Produsele medicale care fac obiectul achiziției publice sunt utilizate în activitatea curentă a entităților din cadrul SNAMUPAC. Achiziția centralizată va asigura stocuri suficiente și continue ale acestor produse, permițând desfășurarea fără disfuncționalități a serviciilor de asistență medicală de urgență. Prin prezenta procedură de achiziții publice, ONAC vizează să încheie acorduri-cadru, pentru o perioadă de 4 ani, în numele și pentru entitățile din cadrul SNAMUPAC, în calitate de Beneficiari, pentru 26 de produse medicale, grupate în 6 loturi. Produsele medicale sunt întrebuințate de Beneficiari în furnizarea asistenței medicale de urgență. Cantitățile minime și maxime estimate pe durata întregului acord-cadru conform Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini– Cantități minime și maxime estimate Acord cadru cantitățile minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent conform Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini – Cantități estimate ale celui mai mic si celui mai mare Contract subsecvent Specificațiile tehnice ale echipamentelor medicale sunt anexate la caietul de sarcini.
Interne Kennung: 6