568014-2026 - Wettbewerb
Schweden – Systemberatung und technische Beratung – Ramavtal Användbarhet och HFI
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal Användbarhet och HFI
Beschreibung: FMV avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för konsulttjänster inom området Användbarhet och HFI. Ramavtalsperiod 2 år med möjlighet till option ytterligare 5 år som kan utlösas vid ett eller flera tillfällen (totalt max 7 år). Uppskattad omfattning 159 miljoner SEK (avtalsperiod inkl optionsperioder). Tak 191 miljoner SEK. Avropsberättigade parter: FMV och Försvarsmakten.
Interne Kennung: 26FMVU1572
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72220000 Systemberatung und technische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: FMV avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för konsulttjänster inom området HFI och Användbarhet. Ramavtalsperiod 2 år med möjlighet till option ytterligare 5 år som kan utlösas vid ett eller flera tillfällen (totalt max 7 år). Uppskattad omfattning 159 miljoner SEK (avtalsperiod inkl optionsperioder). Tak 191 miljoner SEK. Avropsberättigade parter: FMV och Försvarsmakten.
Interne Kennung: Ramavtal Användbarhet och HFI
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontraktet kan förlängas ytterligare 5 år utöver de urspungliga 24 månaderna