2. Verfahren
Verfahren
Titel: ”Servicii de întreținere, reparare, furnizare piese de schimb pentru instalațiile și echipamentele termice, de climatizare, sanitare și electrice, precum și furnizarea echipamentelor pentru complementare acestora” în imobilul în care se află sediul central al Bibliotecii Naționale a României pentru o durată de 2 (doi) ani, respectiv aprilie 2026 – martie 2028.
Beschreibung: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor: 18 zile. Autoritatea contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Se vor respecta prevederile art.160 din Legea nr. 98/2016 actualizata si ale art. 27 din H.G. nr. 395/2016. Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze ”Servicii de întreținere, reparare, furnizare piese de schimb pentru instalațiile și echipamentele termice, de climatizare, sanitare și electrice, precum și furnizarea echipamentelor pentru complementare acestora” în imobilul în care se află sediul central al Bibliotecii Naționale a României pentru o durată de 2 (doi) ani, respectiv aprilie 2026 – martie 2028, respectiv: - Valoarea estimată Acord cadru: Valoarea estimată minimă este de: 105.300,00 lei fără TVA pentru o lună; Valoarea estimată maximă este de: 2.778.700,00 lei fără TVA pentru o perioada de 24 de luni. - Valoarea estimată pentru Contractele subsecvente: Valoarea estimată minimă este de: 105.300,00 lei fără TVA pentru o lună; Valoarea estimată maximă este de: 931.100,00 lei fără TVA pentru 8 (opt) luni. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 931.100,00 lei. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: Contractele subsecvente se vor încheia în funcție de necesitățile autorității contractante, precum și de fondurile bugetare și alte surse legal atrase ce pot fi alocate cu această destinație, pe toată perioada de valabilitate a Acordului-cadru, respectiv minim o lună în perioada ianuarie – aprilie și maxim 8 (opt) luni în perioada mai – decembrie.
Interne Kennung: 6312079_2026_PAAPD1600746
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: ”Servicii de întreținere, reparare, furnizare piese de schimb pentru instalațiile și echipamentele termice, de climatizare, sanitare și electrice, precum și furnizarea echipamentelor pentru complementare acestora” în imobilul în care se află sediul central al Bibliotecii Naționale a României (denumit în continuare Imobil), în scopul de a asigura condițiile necesare bunei funcționări, astfel încât acesta să poată oferi caracteristicile de funcționare pentru care a fost construit și dat în folosință, în conformitate cu proiectul tehnic PT4000/2010, astfel: Cap. A. Serviciul de întreținere preventivă, predictivă (periodică) și corectivă a instalațiilor descrise mai sus (Cap. A, pct. I – IV) va fi efectuat de un număr de 4 (patru) tehnicieni, prezenți la sediul Beneficiarului 8 ore / zi lucrătoare; Cap. B. Revizie anuală a aparatelor de climatizare amplasate în camera servere și camerele UPS; Cap. C. Revizie anuală a Punctului Termic (PT), centralelor de tratare a aerului (CTA) și a instalației de distribuție a agentului termic de tip apă fierbinte, descrise la Art. 1, pct. I. (în perioada august – septembrie a fiecărui an) și punerea acestora în funcțiune (în perioada octombrie a fiecărui an, la solicitarea responsabilului de contract al Beneficiarului); Asigurarea temperaturii optime (19 – 24° Celsius) în toate spațiile Imobilului, exceptând spațiile corespunzătoare echipamentelor a căror stare tehnică necesară asigurării temperaturii optime nu permite acest deziderat; Cap. D. Furnizarea de piese de schimb, materiale consumabile, subansamble ale echipamentelor componente instalațiilor sau echipamente aferente instalațiilor termice, sanitare sau electrice ce deservesc Imobilul, precum și furnizarea unor servicii de executarea de operații speciale care nu fac parte din obiectul de activitate al Prestatorului (cum ar fi închirierea de utilaje speciale, inspecții sau revizii specializate, etc.), la solicitarea responsabilului de contract al BNaR, în funcție de necesități și bugetul disponibil în cadrul fiecărui Contract Subsecvent; Cap. E. Prestarea unor ore de manoperă la solicitarea Beneficiarului, în regim de „ore de regie” de către tehnicieni cu calificare de grad înalt, specializați în domeniul instalațiilor termice, climatizare, sanitare, electrice sau de alt tip (frigotehnist, electrician curenți slabi, automatist, etc), cu timp de intervenție de maximum 48 ore de la solicitare; Fiecare solicitare va avea costurile de deplasare ale echipei de intervenție incluse, fiind facturată 2 ore aferente deplasării pentru intervenție + timp intervenție, rotunjit +/- , în funcție de timpul necesar intervenției (spre exemplu : o intervenție cu durata de 1 oră și 28 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 1 oră intervenție, o intervenție cu durata de 1 oră și 32 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 2 ore intervenție), fiind incluse costurile de deplasare ale echipei de intervenție); Cap. F. Prestarea unor ore de manoperă la solicitarea Beneficiarului, în regim de „ore de regie în regim de urgență” de către tehnicieni cu calificare de grad înalt, specializați în domeniul instalațiilor termice, climatizare, sanitare, electrice sau de alt tip (frigotehnist, electrician curenți slabi, automatist, etc), inclusiv în afara programului normal de ore lucrătoare sau în zile nelucrătoare sau sărbători legale, cu timp de intervenție de maximum 2 ore de la solicitare (24 ore din 24 ore, 7 zile/săptămână); Fiecare solicitare va avea costurile de deplasare ale echipei de intervenție incluse, fiind facturată 2 ore aferente deplasării pentru intervenție + timp intervenție, rotunjit +/- , în funcție de timpul necesar intervenției (spre exemplu : o intervenție cu durata de 1 oră și 28 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 1 oră intervenție, o intervenție cu durata de 1 oră și 32 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 2 ore intervenție), fiind incluse costurile de deplasare ale echipei de intervenție); Cap. G. Prestarea unor ore de manoperă la solicitarea Beneficiarului, în regim de „ore de regie” de către maiștri / ingineri cu calificare de grad înalt, specializați în domeniul instalațiilor termice, climatizare, sanitare, electrice sau de alt tip (frigotehnist, electrician curenți slabi sau curenți peste 1.000 V, automatist, etc), cu timp de intervenție de maximum 48 ore de la solicitare; Fiecare solicitare va avea costurile de deplasare ale echipei de intervenție incluse, fiind facturată 2 ore aferente deplasării pentru intervenție + timp intervenție, rotunjit +/- , în funcție de timpul necesar intervenției (spre exemplu : o intervenție cu durata de 1 oră și 28 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 1 oră intervenție, o intervenție cu durata de 1 oră și 32 minute va fi facturată : 2 ore deplasare (blocare a echipei de intervenție) + 2 ore intervenție), fiind incluse costurile de deplasare ale echipei de intervenție). Informații suplimentare: Valoarea estimată Acord cadru: - Valoarea estimată minimă este de: 105.300,00 lei fără TVA pentru o lună; - Valoarea estimată maximă este de: 2.778.700,00 lei fără TVA pentru o perioada de 24 de luni. Valoarea estimată pentru Contractele subsecvente: - Valoarea estimată minimă este de: 105.300,00 lei fără TVA pentru o lună; - Valoarea estimată maximă este de: 931.100,00 lei fără TVA pentru 8 (opt) luni. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 931.100,00 lei. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: Contractele subsecvente se vor încheia în funcție de necesitățile autorității contractante, precum și de fondurile bugetare și alte surse legal atrase ce pot fi alocate cu această destinație, pe toată perioada de valabilitate a Acordului-cadru, respectiv minim o lună în perioada ianuarie – – aprilie și maxim 8 (opt) luni în perioada mai – decembrie
Interne Kennung: 1