2. Verfahren
Verfahren
Titel: KUTSU MARKKINAKARTOITUKSEEN: Helikopteripalveluiden kilpailutus
Beschreibung: Luonnonvarakeskus (Luke) suunnittelee lentolaskentapalveluiden hankintaa. Hankinnan kohteena ovat hirvien, metsäpeurojen, harmaahylkeiden ja metsähanhien lentolaskenta helikopterin avulla sekä metsäpeurojen ja suurpetojen pannoitus. Alustavan suunnitelman mukaan hankinta jaetaan viiteen osa-alueeseen: Osa-alue 1: Hirvien lentolaskenta Osa-alue 2: Metsäpeurojen lentolaskenta ja pannoitus Osa-alue 3: Harmaahylkeiden lentolaskenta Osa-alue 4: Metsähanhien lentolaskenta Osa-alue 5: Suurpetojen pannoitus Alustavan suunnitelman mukaan osa-alueille valitaan 1-2 toimittajaa per osa-alue. YLEISTÄ Huomioittehan, että kyseessä on markkinakartoitusilmoitus (jäljempänä ilmoitus) eikä tällä ilmoituksella pyydetä vielä tarjouksia. Tässä ilmoituksessa esitetyt kuvaukset sekä aikataulut ovat alustavia ja suuntaa antavia ennakkotietoja, jotka eivät sido Luonnonvarakeskusta minkäänlaiseen ratkaisuun. Pyydämme kilpailutuksesta kiinnostuneita yrityksiä ilmoittautumaan kilpailutusta koskevaan markkinavuoropuheluun. Tavoitteena on, että hankinnan perusteella tehtävät puitejärjestelyt ovat Luken käytettävissä alkuvuodesta 2027. Hansel Oy on tässä kilpailutuksessa konsultoivassa roolissa. MARKKINAVUOROPUHELU Markkinavuoropuheluun sisältyy tarjouspyyntömateriaaliluonnosten kirjallista kommentointia sekä mahdollisuus toimittajatapaamisille, jos hankintayksikkö katsoo sen tarpeelliseksi, ennen lopullisen tarjouspyynnön julkaisua. ILMOITTAUTUMINEN Kilpailutuksesta kiinnostuneita yrityksiä pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa sähköpostitse osoitteeseen kilpailutus@hansel.fi 28.8.2026 klo 12:00 mennessä ja otsikoimaan sähköpostiviesti "Luonnonvarakeskus – Lentolaskentapalvelut". Ilmoittautumisessa tulee ilmoittaa ilmoittautuvan yrityksen nimi ja y-tunnus sekä yrityksen yhteyshenkilön nimi sekä sähköposti. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään ilmoittamaan myös onko yritys kiinnostunut tarjoamaan lentolaskentapalveluita kaikkialla Suomessa ja millaista kalustoa ja henkilöstöä yrityksellä on palvelun tuottamiseen.
Interne Kennung: LUKE/2621/02.10.01.00.05/2026
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60424120 Vermietung von Hubschraubern mit Besatzung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60400000 Luftverkehr
5. Los
Los: LOT-0000