2. Verfahren
Verfahren
Titel: Managed Detection and Response (MDR)
Beschreibung: Med henblik på at beskytte Statens IT (Ordregiver) mod aktuelle og fremtidige cybertrusler anvender Ordregiver en række sikkerhedsteknologier, herunder en Extended Detection and Response (XDR)-platform. XDR-platformen understøtter indsamling, korrelation og analyse af sikkerhedsrelaterede hændelser på tværs af Ordregivers it-miljø med henblik på at beskytte systemer, tjenester og data samt sikre dataenes fortrolighed, integritet og tilgængelighed. Henset hertil udbyder Ordregiver en kontrakt, hvis formål er at understøtte og styrke Ordregivers egen operative it-sikkerhed gennem levering af en Managed Detection and Response (MDR)-tjeneste fra et Security Operations Center (SOC). MDR-tjenesten skal anvende og supplere Ordregivers XDR-platform med døgnbemandet overvågning, analyse, detektion, validering, eskalering og håndtering af sikkerhedshændelser. Tjenesten skal leveres 24 timer i døgnet, 365 dage om året, og bidrage til hurtig identifikation, vurdering og håndtering af cybertrusler og sikkerhedshændelser. Tjenesteydelserne udgør et væsentligt element i Ordregivers fortsatte modnings- og udviklingsproces på cybersikkerhedsområdet med fokus på teknologi, processer, kompetencer og samarbejde på tværs af interne og eksterne interessenter. Med udbuddet ønsker Ordregiver adgang til en professionel MDR-tjeneste, der kan imødekomme Ordregivers høje krav til kvalitet, robusthed og effektivitet, samt en leverandør, der løbende kan indgå i dialog med Ordregiver om udviklingen inden for cybersikkerhed, herunder trusselsbilledet, teknologiske muligheder, automatisering, kompetenceudvikling og løbende forbedringer af sikkerhedsniveauet. Leverandøren skal gennemføre en teknisk, organisatorisk og processuel Transition Ind, der sikrer, at de løbende MDR-ydelser kan leveres fra overgang til driftsfasen. Ordregiver gør opmærksom på, at Ordregiver har indgået kontrakt med to (2) leverandører til varetagelse af Ordregivers eksisterende XDR-platform, som leverandøren skal samarbejde med i forbindelse med Transition Ind. Som led heri skal leverandøren etablere og konfigurere de nødvendige integrationer mellem Ordregivers XDR-platform og øvrige relevante sikkerhedskilder samt leverandørens værktøjer og platforme, der anvendes til kontraktens opfyldelse. Leverandøren skal levere Løbende MDR-ydelser; herunder kontinuerlig overvågning, analyse, korrelation, validering og detektion af alarmer og sikkerhedshændelser. Leverandøren skal foretage triagering og kvalificering af alarmer med henblik på at identificere reelle sikkerhedshændelser samt sikre rettidig eskalering og advisering i overensstemmelse med aftalte processer og serviceniveauer. Disse løbende MDR-ydelser omfatter herunder: • Kontinuerlig SOC-overvågning af sikkerhedsrelaterede hændelser og alarmer. • Analyse, korrelation og kvalificering af hændelser på tværs af relevante datakilder. • Identifikation, detektion og validering af sikkerhedshændelser. • Udarbejdelse, implementering og løbende optimering af detektionsregler, use cases og analysemodeller. • Anvendelse af relevant Threat Intelligence til understøttelse af detektions- og analysearbejdet. • Løbende vurdering af trusselsbilledet og dets relevans for Ordregivers miljø. • Proaktiv identifikation af potentielle sikkerhedshændelser og sikkerhedsrisici, herunder gennem Threat Hunting-aktiviteter. • Eskalering, advisering og rapportering af sikkerhedshændelser i henhold til aftalte processer og serviceniveauer. • Vedligeholdelse af eksisterende integrationer samt etablering af nye integrationer efter behov. • Optimering og videreudvikling af Ordregivers XDR-platform og øvrige sikkerhedsløsninger. • Rådgivning vedrørende udvikling og modning af Ordregivers sikkerhedsorganisation, sikkerhedsprocesser og governance. • Gennemførelse af målrettede Threat Hunting-forløb og analyser af mistænkelige aktiviteter. • Incident Response-bistand ved sikkerhedshændelser efter rekvisition fra Ordregiver, herunder analyse, afgrænsning, håndtering, afhjælpning og genopretning. • Bistand ved større sikkerhedshændelser, cyberkriser og koordination med relevante interessenter. • Sikkerhedsfaglig rådgivning og strategisk sparring om udviklingen inden for cybersikkerhed. Kontrakten omfatter desuden tværgående ydelser, herunder dokumentation, rapportering, governance, kvalitetssikring og informationssikkerhed, der leveres gennem hele kontraktperioden. Endvidere omfatter kontrakten forpligtelser ved kontraktophør (Transition Ud), der skal sikre en kontrolleret, sikker og dokumenteret overdragelse af viden, data, processer, integrationer og øvrige kontraktrelaterede leverancer til Ordregiver eller en efterfølgende leverandør.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i overensstemmelse med forsvars- og sikkerhedsdirektivets art. 26, jf. direktiv 2009/81/EF. Udbuddet består af to hovedfaser: Fase 1: Ansøgning om prækvalifikation (ansøgningsfase). Fase 2: Tilbudsfase med eventuelle forhandlingsmøder (tilbudsfase). Vedrørende Fase 1: Ordregiver har udarbejdet supplerende prækvalifikationsmateriale til denne udbudsbekendtgørelse (Prækvalifikationsbetingelser samt formularer i Bilag A-D), som ansøger skal anvende ved ansøgning om prækvalifikation. Det skal understreges, at det er ansøgers eget ansvar at sørge for, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. Prækvalifikationsmaterialet er tilgængeligt via det elektroniske udbudssystem Ethics. Ansøgningen skal indsendes elektronisk via det elektroniske udbudssystem Ethics. Ordregiver vil i ansøgningsfasen prækvalificere maksimalt fem (5) egnede ansøgere med henblik på tilbudsafgivelse i tilbudsfasen. Dersom antallet af egnede ansøgere er lavere end tre (3), kan Ordregiver gå videre i processen med det antal ansøgere, der lever op til de fastsatte krav til egnethed. I henhold til forsvars- og sikkerhedsdirektivet kan ansøger støtte sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet, uanset forbindelsernes retlige karakter. En skabelon til erklæring fra den støttende enhed herom er tilgængelig i det elektroniske udbudssystem (Bilag C). Udbudsdokumenter, som relaterer sig til tilbudsfasen, herunder de tekniske krav til de udbudte ydelser og udkast til kontrakt, vil udelukkende blive gjort tilgængelige for de tilbudsgivere, som er blevet udvalgt til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79417000 Sicherheitsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72212730 Entwicklung von Sicherheitssoftware, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72223000 Prüfung von Informationstechnologieanforderungen, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72228000 Beratung im Bereich Hardware-Integration
5. Los
Los: LOT-0000