See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maldi-TOF MS -laite
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Ruokaviraston Helsingin toimipisteen käyttöön tuleva MALDI TOF MS laitteisto (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization – Time of Flight Mass Spectrometry), joka on tarkoitettu mikrobien nopeaan ja luotettavaan lajin tunnistamiseen massaspektrometritekniikan avulla. Laitteistoa käytetään bakteerien, mykobakteerien sekä hiivojen ja sienten tunnistamiseen laajojen ja ajantasaisten mikrobitietokantojen avulla. Ruokaviraston laboratorioissa on käytössä ennestään kaksi Maldi-TOF -MS-laitetta, joista toinen korvataan uudella laitteella vuoden 2026 aikana. Hankittava kokonaisuus sisältää: • MALDI TOF MS laitteen • laajat ja päivitettävät mikrobitietokannat bakteerien, mykobakteerien sekä hiivojen ja sienten tunnistamiseen • laitteiston käyttöön tarvittavat ohjelmistot, mukaan lukien mikrobitietokannat ja analyysiohjelmistot sisältäen omien spektrien viennin mikrobitietokantaan. • tietokoneen, jossa on Windows 11 käyttöjärjestelmä ja riittävä suorituskyky laitteiston ohjaukseen ja tietojenkäsittelyyn • näytealustoja/levyjä ja reagensseja • laitteiston huolto ja ylläpitopalvelut (takuu vähintään 24kk + huoltosopimus) • teknisen tuotetuen ja tieteellisen tuen • laitteen toimituksen toimitusehdon mukaisesti, ohjekirjat, käyttöönottoasennuksen, ohjelmiston ja laitteen käyttökoulutuksen • huolto ja varaosat taataan hankinnasta 10 v eteenpäin
Interne Kennung: 1279/02.03.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. Tarjouskilpailu toteutetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) tarkoittamaa avointa menettelyä käyttäen. Kyseessä on 26 §:n mukainen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä Tilaajan edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei Tilaaja voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta Tarjoajille korvausta. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjoajan halutessa tarjouspyyntöasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat Tarjoajan itsensä vastattavina. Tarjous liitteineen tulee jättää suomenkielisenä. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset ESPD-lomakkeen ja sitä täydentävistä tiedoista 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset ja valitsee kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen 5. Pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen antajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset sekä tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 6. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. RIKOSREKISTERIOTTEET Ennen hankintasopimuksen tekemistä pyydetään voittanutta tarjoajaa toimittamaan ajantasaiset rikosrekisteriotteet yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimien jäsenistä sekä edustus-, päätös- ja valvontavaltaa käyttävistä henkilöistä hankintalain 80 §:ssä tarkoitettujen pakollisten poissulkemisperusteiden tutkimiseksi. Rikosrekisteriotteita voidaan pyytää myös alihankkijoilta. Hankintalain mukaisesti rikosrekisteriotteet eivät saa olla 12 kuukautta vanhempia. Koska rikosrekisteriotteiden saaminen vie aikaa, pyydetään tarjoajia valmistautumaan mahdollisuuksien mukaan rikosrekisteriotteiden selvittämiseen ja hankkimiseen jo tarjouspyynnön aikana.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38433100 Massenspektrometer
5. Los
Los: LOT-0000