See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Etäluettavat vesimittarit
Beschreibung: Tuomi Logistiikka Oy toteuttaa kilpailutuksen Tampereen Vesi Oy:n toimeksiannosta etäluettavista NB‑IoT‑vesimittareista. Hankittavat mittarit on tarkoitettu käytettäviksi Tampereen Vesi Oy:n määrittämässä tiedonsiirtoverkossa. Hankinnan kohteena on n. 13 500 etäluettavaa vesimittaria, joita käytetään laskutukseen tai verkostonhallintaan. Kilpailutuksen kohteena olevan hankinnan laajuus muodostuu etäluettavista vesimittareista. Kilpailutukseen sisältyvistä etäluettavista vesimittareista suurin osa on kokoluokkaa DN20-DN40. Pienempi osuus mittareista on kokoluokkaa DN50-DN150. Etäluennan mittausalueet sijaitsevat taajamassa tai haja-asutusalueilla Tampereen Veden toiminta-alueella. Hankinnan tavoitteena on, että Tampereen Vesi saa kattavan kokonaisuuden NB-IoT teknologialla varustettuja vesimittareita. Vesimittareiden teknologisten ominaisuuksien tulee vastata tarjouspyynnön mukaisesti tietoteknisiin vaatimuksiin ja säädöksiin. Toimittajilla tulee olla kyky toimittaa mittareita tarvittavissa toimitusajoissa, sekä tarjota teknistä tukea Suomen kielellä. Tarjottavien tuotteiden, palvelujen ja tiedonsiirtoteknologioiden tulee vastata tarjouspyynnön mukaisesti tietoteknisiin vaatimuksiin ja säädöksiin. Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1 :Etäluettava vesimittari DN 20 Osa-alue 2: Etäluettava vesimittari DN 25 Osa-alue 3: Etäluettava vesimittari DN 40 Osa-alue 4: Etäluettava vesimittari DN 50 Osa-alue 5: Etäluettava vesimittari DN 80 Osa-alue 6: Etäluettava vesimittari DN 100 Osa-lue 7: Etäluettava vesimittari DN 150 Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia tai vain yhtä osaa. Kyseessä on puitejärjestely, jossa jokaiseen osa-alueeseen valitaan enintään 3 tarjouspyynnön ehdot täyttävää sopimustoimittajaa. Sopimuskausi alkaa mahdollisimman pian ja on voimassa 31.12.2027 asti.
Interne Kennung: 592924
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38421100 Wasserzähler
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Etäluettava vesimittari DN20
Beschreibung: Etäluettavat vesimittarit koko DN20. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Etäluettava vesimittari DN25
Beschreibung: Etäluettava vesimittari koko DN25. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Etäluettava vesimittari DN40
Beschreibung: Etäluettava vesimittari koko DN40. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Etäluettava vesimittari DN50
Beschreibung: Etäluettava vesimittari koko DN50. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Etäluettava vesimittari DN80
Beschreibung: Etäluettava vesimittari koko DN80. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Etäluettava vesimittari koko DN100
Beschreibung: Etäluettava vesimittari DN100. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Etäluettava vesimittari DN150
Beschreibung: Etäluettava vesimittari koko DN150. Tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyynnön kohdasta Hankinnan kohteen kriteerit. Osa-alueeseen valitaan enintään kolme toimittajaa. Sopimuskaudella hankinnat tehdään puitejärjestelyn mukaisesti.
Interne Kennung: 7-6