568654-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Einsatz von Krankenwagen – Udbud af ambulancetjeneste og liggende patienttransport i Region Nordjylland
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af ambulancetjeneste og liggende patienttransport i Region Nordjylland
BeschreibungRegion Nordjylland udbyder en kontrakt om udførelse af behandlingskrævende ambulancekørsel (AMB) og liggende patienttransport (PT) i regionens Syd/Vestlige geografiske område (”driftsområde Syd/Vest”). Den udbudte kontrakt omfatter behandlingskrævende ambulancekørsel (hastegrad A – C), og i særlige tilfælde kørsel med afdøde. Herudover omfatter kontrakten udførelse af liggende patienttransport (haste-grad D) og i særlige tilfælde kørsel med afdøde Kontrakten baseres på en beredskabsmodel, hvorved forstås, at ambulanceberedskaber og liggende patienttransporter disponeres af regionens AMK-vagtcentral. For en mere udførlig overordnet beskrivelse af kontraktens genstand henvises til udbudsbetingelsernes punkt 1.2. Hvis tidspunktet for kontraktens underskrivelse udskydes væsentligt i forhold til det i tidsplanen forudsatte tidspunkt, vil Driftstart kunne udskydes tilsvarende, så det sikres, at implementeringsperioden får en varighed på 11 måneder.
Interne Kennung1-23-4-72-8-25
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver forventer at afholde én forhandlingsrunde. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele Kontrakten på baggrund af et indledende tilbud, og tilbudsgiverne kan derfor ikke forvente, at der gennemføres forhandlingsrunder. Ordregiver forbeholder sig – mod tilpasning af tidsplanen, jf. udbudsbetingelsernes punkt 3 - ret til at afholde yderligere forhandlingsrunder med fremsendelse af et revideret indledende tilbud, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Ordregiver forbeholder sig i et sådant tilfælde tilsvarende ret til at tildele kontrakten på baggrund af et fremsendt revideret indledende tilbud uden gennemførelse af yderligere forhandling.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85143000 Einsatz von Krankenwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver kan vælge følgende optioner: 23.a Option: Fravalg af mobiliseringstidsbod 23.b Option: Optag af ambulancebehandlerelever 23.c Option: Årlig revisionserklæring 23.d Option: Fravalg af sikkerhedsstillelse 23.e Option: Forbrugsvarer