568944-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Gebäude von besonderer historischer oder architektonischer Bedeutung – Executia lucrarilor pentru ”Reabilitarea, restaurarea şi consolidarea clădirii Casa Naţională Stroe Belloescu, azi Biblioteca Municipală Bârlad”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executia lucrarilor pentru ”Reabilitarea, restaurarea şi consolidarea clădirii Casa Naţională Stroe Belloescu, azi Biblioteca Municipală Bârlad”
Beschreibung: În data de 18.03.2026 a fot semnat Contractul de finanțare nr. 931 cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est pentru implementarea proiectului ”Promovarea patrimoniului cultural și istoric al municipiului Bârlad”, finanțat din PR Nord-Est 2021-2027, Prioritatea 7 Nord-Est - O regiune mai atractivă, Obiectiv Specific: Promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului durabil și a securității în zonele urbane, în cadrul Apelului “PR/NE/2025/7/RSO5.1/1/Municipii” cu următoarele obiective de investiții:  Reabilitarea, restaurarea şi consolidarea clădirii „Casa Naţională Stroe Belloescu” azi Biblioteca Municipală Bârlad;  Amenajare zonă centrală;  Digitalizarea obiectivelor turistice. În conformitate cu prevederile art. 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire, transmise în termenul specificat la secțiunea I.3 ( de 16 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor), în cadrul unui răspuns consolidat, postat în SEAP, cu 11 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4539912_2026_PAAPD1635239
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212350 Gebäude von besonderer historischer oder architektonischer Bedeutung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Prin implementarea obiectivului de investiții ”Reabilitarea, restaurarea şi consolidarea clădirii „Casa Naţională Stroe Belloescu” azi Biblioteca Municipală Bârlad” din cadrul proiectului, se propun lucrări de reabilitare, restaurare și consolidare a clădirii „Casa Națională Stroe Belloescu”, în suprafață de 313,81 mp. Aceasta este clasificată ca monument istoric și înregistrată în lista monumentelor istorice, clasa B, având codul VS-II-m-B-06752 și datează din anii 1906-1908. Clădirea, ridicată în stil neoromânesc, după proiectul arhitectului C.A. Harjeu, între anii 1906-1908, este înscrisă în lista monumentelor de arhitectură. În 1909 profesorul, omul politic și filantropul, Stroe Belloescu (1838 - 1912), numește edificiul "Casa Națională" și îl dăruiește primăriei comunale, cu mențiunea: „Comuna Bârlad să întrețină și să îngrijească acest așezământ. Acest așezământ nu va putea servi decât numai ca bibliotecă publică, pinacotecă și muzeu”. Scopul și rezultatele realizării investițiilor propuse pentru atingerea obiectivului: - Reabilitarea, restaurarea și consolidarea clădirii monument pentru protejarea și asigurarea nivelului minim de siguranţă în exploatare; - Reabilitarea spațiilor specifice, creşterea gradului de confort şi a calităţii serviciilor; - Îmbunătățirea funcțiunilor existente în vederea bunei desfăşurări a activităţilor conform destinației; - Accesibilizarea spațiului destinat activităților culturale și a căilor de acces, inclusiv modernizarea echipamentelor/instalațiilor utilizate astfel încât să îndeplinească cerințele impuse; - Asigurarea/modernizarea utilităţilor generale și specifice pentru funcționarea obiectivului (inclusiv branşarea la utilităţi pe amplasamentul obiectivului de investiți); - Asigurarea unor sisteme de amenajare/modernizare adecvate; - Asigurarea fluxurilor privind funcționarea instituției în conformitate cu normele sanitare și îndeplinirea condițiilor de funcționare conform legislației în vigoare; - Dotarea cu echipamente tehnologice aferente funcționării instalațiilor. În vederea întocmirii unei oferte realiste recomandăm vizitarea amplasamentului șantierului pentru identificarea eventualelor constrângeri.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten