See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af stor- og fagentrepriser
Beschreibung: Som led i etableringen af “Spisestedet” i Universitetsbyen i Aarhus, udbyder FEAS Erhverv P/S (herefter "FEAS") nu bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med renoveringen, om- og ny-bygningen af bygning 1802/19B på Universitetsbyen 38, 8000 Aarhus C – i det tidligere Aarhus Kommunehospital. Projektet omfatter et eksisterende areal (opført i 1938) på ca. 1.250 m², inklusive kælder, samt ca. 900 m2 nybyggeri, inklusive kælder. Bygningen fungerede tidligere som spisestuer for læger, sygeplejepersonale og husassistenter. Derudover var der i bygningen undervisningslokaler for sygeplejeeleverne. Den eksisterende bygning bevares og renoveres/transformeres. Langs bygningens sydfacade placeres en ny sadeltagsbygning, bygning 1800, med samme bredde og højde som den eksisterende bygning. Spisestedet skal indeholde kantinefaciliteter for studerende samt øvrige brugere i Universitetsbyen. Derudover skal der etableres køkkenfaciliteter, herunder produktionskøkken (daglig produktion af ca. 900 kuverter), og spisearealer med ca. 400 pladser. For yderligere information henvises der til byggeprogrammet. Udførelsen af Spisestedet skal ske i 12 særskilte entrepriser, herunder én (1) storentreprise samt 11 fagentrepriser. Ved nærværende EU-udbudsproces udbydes 9 af de i alt 12 entrepriser, idet de resterende entrepriser konkurrenceudsættes på anden vis. Ved nærværende udbudsproces agerer FEAS som udbudsfuldmægtig på vegne af et offentligretligt organ (Aarhus Universitet). Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummer TN820060A
Vorherige Bekanntmachung: 136911-2025
Interne Kennung: Universitetsbyen - DP11_Udbudspakke 2 - Spisestedet
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudslovens §§ 58-60. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil FEAS udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som FEAS har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til mere end én stor-/fagentreprise. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt stor-/fagentreprise, som ansøgeren finder interessant henholdsvis bliver prækvalificeret til. Hver delkontrakt/entreprise betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212420 Bauarbeiten für Restaurants und ähnliche Anlagen
5. Los
Los: LOT-0003
Titel: E03 - VVS-entreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt: afløb, anlæg for brugsvand og behandlet vand, anlæg for luftarter, trykluftsanlæg, røranlæg for komfortkøl, fancoils, varmeanlæg, hultagning og lukning for egne installationer, vakuumanlæg samt vakuumrør- og ledninger. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45231220 Bauarbeiten für Gasfernleitungen, 45251143 Bau von Druckluft-Erzeugungsanlagen, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45332300 Verlegen von Abwasserleitungen
Los: LOT-0004
Titel: E04 - Ventilationsentreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt: ventilationsanlæg for komfort, ventilationsanlæg for proces samt hultagning og lukning for egne installationer. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
Los: LOT-0005
Titel: E05 - El-entreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt: elforsyninger, føringsveje, brand-/lydtætninger, stærkstrømsanlæg, svagstrømsanlæg, belysning, sikkerhedsbelysning, jording og potentialudligning samt hultagning og lukning for egne installationer. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten
Los: LOT-0006
Titel: E08 - Brand- og varslingsanlæg
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt: brand- og varslingsanlæg (Automatisk Brandalarmeringsanlæg (ABA), automatisk talevarslingsanlæg (AVA), automatisk brandventilationsanlæg (ABV) og automatisk branddørslukning (ABDL)). Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45312200 Installation von Einbruchmeldeanlagen, 45343100 Brandschutzarbeiten, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Los: LOT-0008
Titel: E11 - Storkøkken-entreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt levering og montering af køkkeninventar, herunder biotank, kværn og fedtudskiller. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45421151 Installation von Einbauküchen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39314000 Industrielle Kücheneinrichtungen, 39220000 Küchenausstattung, Haushalts- und Heimartikel, Catering-Zubehör