569129-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Chemische Erzeugnisse – Rammeaftale på indkøb og levering af Polymer til slamafvanding på rensningsanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale på indkøb og levering af Polymer til slamafvanding på rensningsanlæg
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb og levering af Polymer til slamafvanding på rensningsanlæg for forsyninger i KompetenceCenter Sjælland samt Lolland Forsyning. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. Udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/02/2023, hvilket betyder at alle interesserede tilbudsgivere kan indsende en ansøgning om deltagelse i udbuddet. Ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere, som opfordres til at afgive indledende tilbud, jf. udbudsprocessen som er beskrevet i pkt. 4.
Interne Kennung757450
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet afvikles som udbud med forhandling. Det betyder at alle kan anmode om deltagelse i prækvalifikationsfasen. Ansøgerne har mulighed for i prækvalifikationsfasen at lave en Laboratorietest af Ordregivernes slam, for selv at kunne vurdere, hvilke delaftaler ansøgeren ønsker at blive udvalgt til at kunne afgive tilbud på. Deltagelse i laboratorietest er frivillige for Ansøgeren. Yderligere beskrivelse af Laboratorietest findes i Bilag 2 – Kravspecifikationen. Ansøgningens indhold, ansøgerens egnethed og hvordan Ordregiver udvælger de kommende tilbudsgivere fremgår af udbudsbetingelsernes KAPITEL II - PRÆKVALIFIKATION. Ansøgeren kan ansøge om at få lov til at byde på en, flere eller alle delaftaler. De 5 Tilbudsgivere som udvælges, inviteres til Fuldskalatest 1, som er en testperiode over 6 timer hvor Tilbudsgiver kan teste forskellige produkter i fuld skala. Beskrivelse af Fuldskalatest 1 ses i Bilag 2 – Kravspecifikationen. På baggrund af Fuldskalatest 1 afgiver Tilbudsgiver et eller flere tilbud på de delaftaler, hvor Tilbudsgiveren er udvalgt, svarende til de antal produkter som Tilbudsgiver ønsker at tilbyde. Ordregiver udvælger på baggrund af de indledende tilbud 5 produkter til Fuldskalatest 2. hvordan Ordregiver udvælger de 5 produkter fremgår af Udbudsbetingelsernes KAPITEL III. Fuldskalatest 2 er er en fuld skalatest af produktet som afholdes over en uge. Beskrivelse af Fuldskalatest 2 ses i Bilag 2 – Kravspecifikationen. Tilbudsgiver skal være opmærksom på at Ordregiver godt kan vælge 2 eller flere produkter fra den samme tilbudsgiver og ingen fra andre Tilbudsgivere. Den eller de Tilbudsgivere der ikke får udvalgt et produkt til fuldskalatest, elimineres fra den fremadrettede konkurrence. Resultatet fra Fuldskalatest 2, fremsendes til Tilbudsgiverne, samtidig med at Tilbudsgiver opfordres til at afgive det endelige tilbud. Det endelige tilbud evalueres i henhold til den evalueringsmetode som fremgår af Udbudsbetingelsernes KAPITEL III.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24500000 Kunststoffe in Primärformen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Faxe Spildevand A/S - Haslev
BeschreibungLevering af polymer til Haslev Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 19900 PE og har en slamproduktion på 79 tons TS/år.
Interne Kennung759282
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Faxe Spildevand A/S - Faxe
BeschreibungLevering af polymer til Faxe Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 120000 PE og har en slamproduktion på 830 tons TS/år.
Interne Kennung759283
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 - Kalundborg Renseanlæg A/S - Kalundborg
BeschreibungLevering af polymer til Kalundborg Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er pt. 40.000 PE og har en slamproduktion på 1.000 tons TS/år.
Interne Kennung759284
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4 - Kalundborg Renseanlæg A/S - Ornum
BeschreibungLevering af polymer til Ornum Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 9.000 PE og har en slamproduktion på 250 tons TS/år.
Interne Kennung759286
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5 - Kalundborg Renseanlæg A/S - Fuglede
BeschreibungLevering af polymer til Fuglede Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 4.300 PE og har en slamproduktion på 80 tons TS/år.
Interne Kennung759287
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6 - Kalundborg Rensningsanlæg A/S - Viskinge
BeschreibungLevering af polymer til Viskinge Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 3.500 PE og har en slamproduktion på 60 tons TS/år.
Interne Kennung759288
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7 - Kalundborg Rensningsanlæg A/S - Havnsø
BeschreibungLevering af polymer til Havnsø Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 3.400 PE og har en slamproduktion på 60 tons TS/år.
Interne Kennung759290
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8 - Lolland Spildevand A/S - Horslunde
BeschreibungLevering af polymer til Horslunde Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 1.706 PE og har en slamproduktion på 23 tons TS/år.
Interne Kennung759291
LosLOT-0009
TitelDelaftale 9 - Lolland Spildevand A/S - Søllested
BeschreibungLevering af polymer til Søllested Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 2.004 PE og har en slamproduktion på 37,5 tons TS/år.
Interne Kennung759292
LosLOT-0010
TitelDelaftale 10 - Lolland Spildevand A/S - Rødby
BeschreibungLevering af polymer til Rødby Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 5.769 PE og har en slamproduktion på 150 tons TS/år.
Interne Kennung759293
LosLOT-0011
TitelDelaftale 11 - Lolland Spildevand A/S - Hunseby
BeschreibungLevering af polymer til Hunseby Strand Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 23.827 PE og har en slamproduktion på 400 tons TS/år.
Interne Kennung759294
LosLOT-0012
TitelDelaftale 12 - Lolland Spildevand A/S - Dannemare
BeschreibungLevering af polymer til Ny Dannemare Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 2.143 PE og har en slamproduktion på 32 tons TS/år.
Interne Kennung759295
LosLOT-0013
TitelDelaftale 13 - Lolland Spildevand A/S - Nakskov
BeschreibungLevering af polymer til Nakskov Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid.Anlægget idriftsættes umiddelbart inden offentliggørelse af udbuddet og de angivne data er alene forventede data og ikke baseret på aktuelle eller historiske data. Anlæggets belastning er 17.000 PE og har en slamproduktion på 290 tons TS/år.
Interne Kennung759296
LosLOT-0014
TitelDelaftale 14 - Odsherred Spildevand A/S - Fårevejle
BeschreibungLevering af polymer til Fårevejle Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 19.000 PE og har en slamproduktion på 402 tons TS/år.
Interne Kennung759297
LosLOT-0015
TitelDelaftale 15 - Odsherred Spildevand A/S - Nykøbing Sj.
BeschreibungLevering af polymer til Nykøbing Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 7.500 PE og har en slamproduktion på 225 tons TS/år.
Interne Kennung759298
LosLOT-0016
TitelDelaftale 16 - Odsherred Spildevand A/S - Højby
BeschreibungLevering af polymer til Højby Renseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 7.500 PE og har en slamproduktion på 225 tons TS/år.
Interne Kennung759299
LosLOT-0017
TitelDelaftale 17 - Ringsted Centralrenseanlæg A/S - Ringsted
BeschreibungLevering af polymer til Ringsted Centralrenseanlæg i Rammeaftalens løbetid. Anlæggets belastning er 52.700 PE og har en slamproduktion på 803 tons TS/år.
Interne Kennung759300