2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, asistență tehnică, verificare tehnică și execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Reabilitare integrată clădire Liceu Teoretic Marin Preda, din municipiul Turnu Măgurele, județul Teleorman” obiectiv de investitii ce se încadrează în Programului național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat (PNCCRS) coordonat de MDLPA,
Beschreibung: Servicii de proiectare, asistență tehnică, verificare tehnică și execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Reabilitare integrată clădire Liceu Teoretic Marin Preda, din municipiul Turnu Măgurele, județul Teleorman”, selectat în vederea finanțării sale în cadrul Apelului în cadrul Programului Național de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRS) coordonat de MDLPA, subprogramul proiectarea și execuția lucrărilor de intervenții pentru clădirile de interes și utilitate publică. Obiectivul principal privind realizarea acestei investiții este execuția lucrărilor de intervenții la Cladirea Liceului Teoretic Marin Preda care prezintă niveluri insuficiente de protecție la acțiuni seismice, degradări sau avarieri în urma unor acțiuni seismice, precum și asigurarea funcționalității acestora și reducerea consumului annual specific de energie . Valoarea estimată totală este de 23.013.793,59 lei fără TVA, defalcată pe linii bugetare, după cum urmează Cap. 3 Cheltuieli pentru proiectare și asistenta tehnică 3.5 Proiectare 3.5.5 Verificarea tehnică și de calitate a proiectului trehnic și a detaliilor de execuție 40.000,00 lei 3.5.6 Proiect tehnic și detalii de execuție 270.000,00 lei 3.8 Asistență tehnică 3.8.1 Asistența tehnică din partea proiectantului 116.157,83 lei Cap. 4 Cheltuieli pentru investiția de bază 4.1 Construcții și instalații 4.1.1 Lucrări de interventii 10.764.951,96 lei 4.1.2 Lucrari pentru cresterea eficientei energetice 9.247.511,20 lei 4.1.4 Cheltuieli aferente lucrarilor de interventie pentru imbunatațirea terenului de fundare 1.680.467,20 l ei TOTAL subcapitol 4.1 21.692.930,36 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale 194.190,08 lei TOTAL subcapitol 4.2 194.190,08 lei 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj 454754,69 lei TOTAL subcapitol 4.3 454.754,69 lei TOTAL Cap. 4 22.341.875,13 lei 5.1. Organizare de șantier - 245.760,63 lei TOTAL execuție lucrări (Cap. 4+Cap. 5) 22.587.635,76 lei TOTAL (proiectare și execuție) 23.013.793,59 lei Autoritatea contractanta a prevăzut in bugetul obiectivului cheltuieli ”diverse și neprevăzute”, ”cheltuieli aferente marjei de buget”” și ”cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preț”. Acestea nu sunt cuprinse în valoarea estimată supusă ofertarii însă au fost luate în calcul la stabilirea procedurii de atribuire. Operatorii economici interesati au dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 14. Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 7 zile inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4253731/2026/Anexa 10/punctul 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii de proiectare, asistență tehnică, verificare tehnică și execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Reabilitare integrată clădire Liceu Teoretic Marin Preda, din municipiul Turnu Măgurele, județul Teleorman”, selectat în vederea finanțării sale în cadrul Apelului în cadrul Programului Național de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRS) coordonat de MDLPA, subprogramul proiectarea și execuția lucrărilor de intervenții pentru clădirile de interes și utilitate publică. Obiectivul principal privind realizarea acestei investiții este execuția lucrărilor de intervenții la Cladirea Liceului Teoretic Marin Preda care prezintă niveluri insuficiente de protecție la acțiuni seismice, degradări sau avarieri în urma unor acțiuni seismice, precum și asigurarea funcționalității acestora și reducerea consumului annual specific de energie . LUCRARI DE CONSOLIDARE - Cămășuire fundațiilor exterioare ale zonelor fără subsol și la interior cămășuirea fundațiilor transversale ale pereților din zona fără subsol; - Injectarea terenului de fundare pe zona tronsonului 1 - Introducerea unui radier în subsol - Cămășuirea pereților subsolului; - Cămășuirea unor pereți existenți cu grosimea mai mare de 20 cm; - Cămășuirea unor stâlpi de beton armat cu 15 cm de beton armat; - Injectarea fisurilor din placi și coaserea lor cu lamele din carbon - Refacere accesuri clădire; LUCRĂRI ARHITECTURĂ - Înlocurea ferestrelor exterioare existente; - Înlocuirea ușilor exterioare și celor către spații neîncălzite sau insuficient încălzite; - Izolarea termică a fațadei cu 15 cm panou termoizolant; - Izolarea termică a soclului; - Izolarea termică a planșeului peste subsol; - Termoizolarea planșeului peste ultimul nivel; - Refacere finisaje interioare în urma măsurilor de consolidare; - Refacere trotuar perimetral; - Refacere accesuri în clădire. LUCRĂRI INSTALAȚII - Refacere instalație electrică în urma consolidării - Instalare sistem alternativ de producere a energiei electrice – panouri fotovoltaice - Reabilitare sistem de încălzire și montare recuperatoare de căldură; - Realizare instalație sanitară
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45453100 Sanierungsarbeiten, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe