2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af arbejdstøj - vask/leje/eje løsning, til Nordværk
Beschreibung: Nordværks nuværende arbejdstøjsordning udløber den 31. august 2027, og at den hidtidige decentrale ordning har medført udfordringer. Disse udfordringer omfatter bl.a. manglende central kontrol med reflekskvalitet, uensartet vaskestandard samt en betydelig administrativ byrde. Nordværk ønsker med dette udbud at sikre en mere ensartet, sikker og administrativt enkel løsning for hele organisationen. Kontrakten indebærer levering af en kombineret leje/eje-ordning med professionel vask af det samlede beklædningssortiment hos én leverandør. Beklædningen er opdelt i en grundpakke, der lejes af leverandøren og omfatter hyppigt vasket tøj såsom t-shirts, sweatshirts og bukser, samt en sæsonpakke, der ejes af Nordværk og omfatter sjældnere vasket tøj såsom vinterjakker, skal-jakker, shorts og overtræksbukser. Leverandøren forestår professionel vask af begge pakker. For medarbejdere på nogle af Nordværks genbrugspladser gælder en særskilt tilpasset ordning, hvor alt tøj ejes af Nordværk og leverandøren forestår mindst én årlig professionel vask med reflekskontrol. Al hi-viz beklædning skal opfylde kravene til DS/EN ISO 20471. En nærmere beskrivelse af kravene til beklædningen og de tilhørende ydelser fremgår af kravspecifikationen samt tilbudslisten.
Vorherige Bekanntmachung: 481478-2026
Interne Kennung: 760077
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18100000 Arbeitskleidung, besondere Arbeitsbekleidungen und Zubehör, 39514000 Bad- und Küchentextilien, 98312000 Textilreinigung
5. Los
Los: LOT-0000