569856-2026 - Wettbewerb
Ungarn – Umwelttechnische Beratung – ÁKK5 projekt–stratégiai környezeti vizsgálat (SKV)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ÁKK5 projekt–stratégiai környezeti vizsgálat (SKV)
Beschreibung: „Az előzetes árvízi kockázatbecslés, a veszély és kockázati térképek, a kockázat-kezelési tervek második felülvizsgálata és kapcsolódó feladatainak elvégzése” (KEHOP_PLUSZ-1.2.21-24-2024-00001) projekt keretében stratégiai környezeti vizsgálat lefolytatása. Feladatleírás: A beszerzés indoka: Az Stratégiai Környezeti Vizsgálat elvégzésének szükségességét a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 43.§ (4) bekezdése és az egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatáról szóló 2/2005. (I.11.) Korm. rendelet írja elő. A hivatkozott Korm. rendelet 1. számú melléklete környezeti vizsgálat lefolytatására kötelezett tervek és programok között nevesíti a vízgazdálkodás országos koncepcióját és a nemzeti programokat. A környezeti vizsgálat a terv, illetve program kidolgozási, egyeztetési és elfogadási folyamatának része. A beszerzés célja: Az Árvízi Irányelv 6 évenként ismétlődő felülvizsgálati kötelezettséget ír elő, melynek munkálatait Magyarország „Az előzetes árvízi kockázatbecslés, a veszély- és kockázati térképek, a kockázat-kezelési tervek második felülvizsgálata és kapcsolódó feladatainak elvégzése” című, KEHOP Plusz-1.2.21-24-2024-00001 számú, (röviden: ÁKK5) projekt keretében hajtja végre. A metodika, illetve a veszély- és kockázati térképek és a kockázati-kezelési terv második felülvizsgálata, aktualizálása érdekében elvégzendő árvízvédelmi mérnöki tervezési feladatok stratégiai környezeti vizsgálata (továbbiakban: SKV) szükséges. Az SKV célja a tárgyát képező tervek, koncepciók elkészítésének a befolyásolása, annak érdekében, hogy a tervezés minél korábbi szakaszában érvényesülhessenek a környezeti szempontok. Megrendelő érdeke és igénye, hogy az SKV készítésének folyamata párhuzamosan történjen a Terv elkészítésével, arra érdemben válaszoljon, hogy lehetőség legyen annak minél elfogadottabb kialakítására. Optimális esetben a környezeti vizsgálat együtt készül a tervvel, így elősegíti a környezetvédelmi érdekek érvényesülését. A környezeti vizsgálat keretében környezeti értékelést szükséges készíteni, mely a terv, illetve program, valamint ezek céljait és földrajzi kiterjedését figyelembe vevő ésszerű változatai megvalósításának várható jelentős környezeti hatásait azonosítja, írja le és értékeli. Környezeti értékelés nélkül terv, illetve program nem terjeszthető elő. Az SKV célja, hogy a környezet védelméért felelős szakértők és az érintettek véleményét már az előkészítés és a tervezés folyamata során bevonva: - javítsa a tervezési dokumentumok minőségét, az intézkedések környezeti hatékonyságát, hatásosságát és környezeti szempontú konzisztenciáját, - segítse a terv esetleges kedvezőtlen környezeti hatásainak csökkentését, kiküszöbölését, - a terv elvárható kedvező környezeti hatásainak növelését, erősítse eredményességét, - segítse. hogy intézményi harmónia és integráció jöhessen létre különböző ágazatok között, - biztosítsa a méltányosság és a nyilvánosság részvételi szempontjainak érvényesülését. Ellátandó feladatok: „„Az előzetes árvízi kockázatbecslés, a veszély- és kockázati térképek, a kockázat-kezelési tervek második felülvizsgálata és kapcsolódó feladatainak elvégzése” (KEHOP_PLUSZ-1.2.21-24-2024-00001) projekt keretében stratégiai környezeti vizsgálat lefolytatása” A szolgáltatási szerződés keretében ellátandó feladatokat elsősorban a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény szabályozza. A feladatok az alábbiak szerint csoportosíthatók: 1. feladat: A környezeti értékelés tartalmának meghatározása, a 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 7. § szerinti tematika kidolgozása 2. feladat: A környezeti értékelés 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet 4. számú melléklete szerinti értékelés elkészítése 3. feladat: SKV jelentés elkészítése az SKV vitaanyagra adott társadalmi észrevételek alapján 4. feladat: Rendelkezésre állás Az SKV keretében elvégzendő környezeti értékelés a 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet 4. számú melléklete szerint több környezeti elemre kiterjedő, a környezeti hatások azonosítását, leírását és értékelését, az intézkedések ex-ante jellegű környezeti és hatékonysági értékelését, valamint a DNSH-, klímareziliencia- és VKI-szempontok (különösen a 4.7 cikk) vizsgálatát integráló, multidiszciplináris feladat. A beszerzés tárgya keretében nyertes ajánlattevőnek az SKV elkészítéséhez kapcsolódóan minimálisan 4 db, egymástól elkülönülő, vizsgálati/elemzési jellegű munkarészt, illetve eredményterméket kell elkészítenie az alábbiak szerint: 1. a környezeti értékelés tartalmának és részletezettségének vizsgálata és meghatározása, ennek alapján a 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet 7. § szerinti tematika kidolgozása; 2. a környezeti értékelés 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet 4. számú melléklete szerinti munkaközi változatának elkészítéséhez szükséges vizsgálatok és elemzések elvégzése az ÁKK5 kidolgozásának ütemezéséhez igazodóan; 3. az SKV értékelés hatósági és társadalmi egyeztetésre bocsátható verziójának elkészítéséhez szükséges vizsgálati és elemzési munkarészek elvégzése; 4. az SKV vitaanyagra adott szakmai és társadalmi észrevételek vizsgálata, elemzése és szükség szerinti beépítése alapján az SKV jelentés, valamint a közérthető összefoglaló elkészítése. Feladatok ütemezése: Nyertes Ajánlattevő a szerződés keretén belül ellátandó feladatait - a szerződés hatálybalépésétől számított 18 hónapon belül - az alábbi ütemezésben köteles teljesíteni: Szerződés hatályba lépésének tervezett időpontja: 2026. november 01. (a szerződés kezdő dátuma indikatív dátum, amely a közbeszerzési eljárás lefolytatásnak tényleges időtartama ismeretében változhat) Szerződés zárásának határideje: 2028. április 28. Szerződés időtartama összesen: szerződés hatályba lépésétől számított 18 hónap. A részleteket a műszaki leírás és a közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.
Interne Kennung: EKR000850212026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: A Kbt. 76.§ (2) bekezdésének c) pontja szerint.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313000 Umwelttechnische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: ÁKK5 projekt –stratégiai környezeti vizsgálat (SKV
Interne Kennung: EKR000850212026/1