2. Verfahren
Verfahren
Titel: MLNRV3 (Artic X34) raitiovaunujen pysäkkinäytöt
Beschreibung: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy järjestää tarjouskilpailun RV Kalusto ja Varikko Oy:n toimeksiannosta MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunujen uusien pysäkkinäyttöjen hankinnasta. Vaunusarjan koko on 70 raitiovaunua. Näyttöjä hankintaan yhteensä 385 kpl, joista 350 kpl asennetaan raitiovaunuihin ja 35 kpl tulee varalaitteiksi. Hankinnan kohteena on MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunuihin tulevat pysäkkinäytöt. Hankinta sisältää ainoastaan pysäkkinäyttöjen toimituksen. Yhdessä raitiovaunussa on yhteensä viisi (5) kappaletta pysäkkinäyttöjä. Näyttöjen sijainti raitiovaunuissa tulee olemaan kulkukäytävän yläpuolella katon rajassa. Näyttöjen tarkoituksena on välittää matkustajille tietoa seuraavista pysäkeistä ja muista matkustamiseen liittyvistä olennaisista asioista. Pysäkkinäyttöjen arvioidut toimitusajankohdat ajoittuvat vuosille 2027–2028. Toimittajan tulee kyetä toimittamaan näyttöjä, jotka täyttävät teknisessä liitteessä (liite 3) asetetut pakolliset vähimmäisvaatimukset. Tarjottujen näyttöjen elinkaaren tulee olla vähintään viisi (5) vuotta viimeisen erän toimituksesta, ja näyttöjen odotetaan palvelevan käytössä mahdollisimman pitkään. Takuuaika näytöille on 24 kuukautta, ja sen aikaiset velvoitteet on kuvattu tarkemmin sopimusluonnoksella. Takuuajan ulkopuolella tulee olla mahdollisuus lähettää hankittavat laitteet huollettavaksi. The Helsinki Metropolitan Area Transport Company is organizing a tender on behalf of RV Kalusto ja Varikko Oy of the procurement of the new stop display screens for MLNRV3 (Artic X34) trams. The total fleet consists of 70 trams. Total of 385 displays will be procured, of which 350 units will be installed in the trams and 35 units will serve as spare devices. The subject of the procurement is the stop display screens for MLNRV3 (Artic X34) trams. The procurement includes only the supply of the stop display screens. Each tram is equipped with a total of five (5) stop displays. The location of the displays in the trams will be above the aisle, at the ceiling level. The purpose of the displays is to provide passengers with information on upcoming stops and other matters relevant to their journey. The estimated delivery dates are between 2027-2028. The supplier shall be capable of delivering displays that comply with the mandatory minimum requirements specified in the technical appendix (Appendix 3). The service life of the offered displays shall be at least five (5) years from the delivery of the final batch, and the displays are expected to remain operational for as long as possible. The warranty period for the displays is 24 months, and the obligations applicable during the warranty period are described in more detail in the draft agreement. After the expiry of the warranty period, it must be possible to send the procured devices for maintenance and repair services.
Interne Kennung: 23H26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö Tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat erityisalojen hankintalain 84 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja. The call for tenders will be carried out as an open procedure in accordance with the Act on Public Procurement and Concessions for Entities operating in the Water, Energy, Transport and Postal Services Sectors (1398/2016, later referred to as "the Special Sectors Procurement Act"). The estimated value of the procurement exceeds the EU threshold under the Special Sectors Procurement Act. No compensation will be paid to tenderers for preparing and submitting a tender, for presentation or for any other participation in the procedure. The costs incurred by the tenderer in participating in the call for tenders are borne by the tenderer. Before examining the tenders, it is checked whether the tenderers meet the eligibility criteria set out in the ESPD. Tenderers who do not meet the eligibility criteria or who are subject to the exclusion criteria set out in Article 84 of the Special Sectors Procurement Act will be excluded from the tender procedure. A tenderer may also be excluded from the tender procedure if he is subject to the exclusion criteria laid down in Article 81 of the Public Procurement Act. The comparison of tenders is carried out as indicated in the Criteria for Decision Making. Alternative tenders are not permitted. Parallel tenders are not permitted.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48813100 Elektronische Anzeigetafeln
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48813200 Systeme zur Echtzeit-Passagierinformation
5. Los
Los: LOT-0000