See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af byggeledelse i forbindelse med Ny Arrest i Slagelse
Beschreibung: Direktoratet for Kriminalforsorgen skal opføre Ny Arrest ved Slagelse med 400 pladser, og skal i den forbindelse bruge en byggeledelse. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med en forhandlingsrunde efter forsvars- og sikkerhedsdirektivet (DIREKTIV 2009/81/EF af 13. juli 2009). Byggeudgiften forventes at udgøre DKK 1,8 mia. Der er tale om byggeledelse iht. Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Anlæg 2018. Byggeledelsen tilknyttes projektet allerede i projekteringen fra og med fasen "Udbudsprojekt", hvor Byggeledelsen primært skal bistå Bygherren ved granskninger og sparring. Byggeriet udbydes i 3 storentrepriser, og udover at lede disse entrepriser, skal Byggeledelsen indgå i et tæt og tillidsbaseret samarbejde med Bygherren, Bygherrerådgiveren, Totalrådgiver og dennes tilsyn og opfølgning. Samtidig skal der samarbejdes med en Bæredygtighedsleder, Arbejdsmiljøkoordinator samt en Commissionleder. Det samlede bruttoareal er på ca. 55.000 m2 fordelt på flere bygningstyper. Byggegrunden er ca. 339.596 m2.
Interne Kennung: 24-15-0490
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til Forsvars- og Sikkerhedsdirektivet. Det indebærer, at enhver har ret til at ansøge om prækvalifikation. De virksomheder, der er prækvalificeret efter udvælgelsesfasen, er inviteret til at deltage i tilbuds- og forhandlingsfasen. Prækvalifikationsmaterialet består af nærværende udbudsbekendtgørelse, Bilag 1 - Tro- og loveerklæring samt Bilag 2 - Ansøgningsskema. Ansøger bedes benytte Bilag 1 og Bilag 2 ved udfærdigelsen af ansøgningen. Ansøger er ansvarlig for at sikre, at bilagene er besvaret korrekt, idet manglende besvarelse vil kunne medføre, at prækvalifikationsanmodningen afvises som ukonditionsmæssig. Betingelser for at blive prækvalificeret: Ansøgning om prækvalifikationen skal indeholde de oplysninger, der er oplistet i udbudsbekendtgørelsen, og der vil på baggrund af den efterspurgte dokumentation ske en egnethedsbedømmelse af hver enkelt ansøger. Det bemærkes, at Ordregiver kan være forpligtet til at afvise ansøgninger om prækvalifikation, som ikke indeholder de nævnte oplysninger og/eller ikke opfylder mindstekravene i udbudsbekendtgørelsen. Såfremt de af ansøger udfyldte oplysninger i Bilag 1 og 2 giver anledning til tvivl om ansøgers personlige forhold, økonomiske/finansielle og/eller tekniske formåen, forbeholder Ordregiver sig retten til at indhente supplerende oplysninger, jf. art. 45 i Forsvars og Sikkerhedsdirektivet. Såfremt mere end tre ansøgere vurderes egnede, vil Ordregiver foretage en udvælgelse blandt de egnede ansøgere. Ordregiver vil foretage udvælgelsen på baggrund af de i Bilag 2 angivne referencer. Ved udvælgelsen blandt egnede ansøgere lægges der vægt på ansøgerens erfaring med levering af ydelser, som svarer til den udbudte opgave. Ordregiver forbeholder sig retten til at prækvalificere færre end tre (3) ansøgere såfremt der er færre end tre (3) konditionsmæssige og-/eller egnede ansøgere.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000