2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om forsikringsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) blev det den 2. november 2023 besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtog fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet har forankret håndteringen af de aktiver, som staten har overtaget fra minkfølgeerhvervene i datterselskabet FS Ejendomsselskab A/S. FS Ejendomsselskab har i forbindelse med håndteringen af de overtagne aktiver fra minkfølgeerhvervene behov for forsikring af aktiverne, indtil de er solgt. Nærværende udbud omhandler en kontrakt om forsikring af fast ejendom i form af bygninger overtaget fra Kopenhagen Fur på følgende to adresser: Langagervej 60, 2600 Glostrup, og Essedal 6A, 2600 Glostrup. Kontrakten har en forsikringsværdi på DKK 800 mio. – DKK 1 mia.
Interne Kennung: 3300750
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Dette udbud omfatter en kontrakt om forsikring af fast ejendom, som FS Ejendomsselskab A/S har overtaget fra Kopenhagen Fur. Forsikringen omfatter de bygninger, der er overtaget fra Kopenhagen Fur på følgende adresser: Langagervej 60, 2600 Glostrup, og Essedal 6A, 2600 Glostrup (”Bygningerne”). Forsikringen skal have en maksimal forsikringssum på DKK 1 mia. pr. forsikringsbegivenhed og i alt pr. år, og en selvrisiko pr. forsikringsbegivenhed på DKK 250.000. Forsikringen skal gælde i 12 måneder fra den 1. november 2025 og ophører tidligst den 31. oktober 2026. Tilbudsgiver har mulighed for at tilbyde forlængelse af policen på op til 36 måneder efter udløb af den initiale aftaleperiode på 12 måneder. Tilbudsgiver opfordres til at afgive tilbud på forlængelse, og det vil indgå med positiv vægt i evalueringen af tilbudsgivers tilbud, såfremt tilbudsgiver afgiver tilbud på forlængelse, og der ikke er tilknyttet vilkår til forlængelsen. Kontrakten har en estimeret værdi på DKK 1,5-6 mio. over en 12-48 måneders forsikringsperiode. Det er en betingelse for deltagelse i udbuddet, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 134a, 135, 136 og 137, stk. 1, nr. 2, jf. nærmere nedenfor under udelukkelsesgrunde. Som foreløbigt bevis herfor, skal tilbudsgiver indgive udfyldt ESPD, jf. nærmere nedenfor om dokumentation. For så vidt angår udbudslovens § 134a bemærkes, at det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner, som ikke har tiltrådt WTO's Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere i det pågældende land. Tilbudsgiver skal i ESPD'ets del III.D angive, om denne er omfattet af udelukkelsesgrunden i § 134a. Tilbudsgiver kan være en sammenslutning af virksomheder, f.eks. et konsortium. Hver virksomhed i sammenslutningen skal i så fald udfylde et særskilt ESPD med oplysning om udelukkelsesgrundene, som skal indsendes som en del af tilbuddet. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, beregnes balancesummen i forhold til minimumskravet til økonomisk og finansiel formåen ovenfor i pkt. (ii) som totalen af deltagernes balancesummer, dvs. ved sammenlægning af hver deltagers balancesum. Tilbudsgiver har også mulighed for at basere sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen (støtteenheder) for opfyldelsen af minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen. I givet fald skal hver støtteenhed udfylde et særskilt ESPD med oplysning om udelukkelsesgrundene, som skal indsendes som en del af tilbuddet. Hvis tilbudsgiveren baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, beregnes balancesummen i forhold til minimumskravet til økonomisk og finansiel formåen ovenfor i pkt. (ii) som totalen af tilbudsgivers og støtteenhedernes balancesummer, dvs. ved sammenlægning af tilbudsgiverens og støtteenhedernes individuelle balancesummer. Tilbudsgiver er også berettiget til at anvende underleverandører til udførelse af kontrakten. Hvis tilbudsgiver påtænker at anvende underleverandører til udførelse af kontrakten, skal navnene på underleverandørerne angives i tilbuddet, samt til hvilke dele af opgaven disse anvendes. Der skal ikke indleveres separate ESPD'er for underleverandører. Hvis tilbudsgiver efterfølgende vil anvende andre underleverandører, vil dette kræve ordregivers forudgående godkendelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66510000 Versicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000