See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Canalizare menajeră și stație de epurare pentru A.D.I. comuna Zimbor și comuna Sânmihaiu Almașului, județul Sălaj — proiectare și execuție lucrări
Beschreibung: Investiția vizează realizarea unui sistem centralizat de canalizare menajeră și stație de epurare pentru localitățile aparținând comunelor Zimbor și Sânmihaiu Almașului, județul Sălaj. Presupune proiectarea și execuția unui sistem integrat de canalizare menajeră (rețele gravitaționale, rețele sub presiune, stații de pompare ape uzate) și stație de epurare biologică modulară, containerizată. Sistemul deservește localitățile Sânmihaiu Almașului, Zimbor, Sutoru și Chendremal, acoperind atât rețelele principale (Tronson I) cât și rețelele secundare (Tronson II). Cantități principale: lungime totală rețea canalizare 34.404 m, din care rețea gravitațională 24.127 m (Sânmihaiu Almașului 11.889 m, Zimbor 8.312 m, Sutoru 2.877 m, Chendremal 1.049 m) și rețea de refulare + rețea sub presiune 10.277 m; racorduri de canalizare 4.080 m; 756 cămine de vizitare; 11 stații de pompare ape uzate pe rețeaua gravitațională + 2 stații pe rețeaua sub presiune; stație de epurare biologică modulară dimensionată pentru 1.903 locuitori + agenți economici (echivalentul a 2.127 locuitori echivalenți), cu debit maxim tratat 360 m³/zi. Defalcare pe tronsoane: Tronson I (Obiectiv I — rețele principale și stație de epurare), în valoare estimată de 16.201.681,09 lei fără TVA — finanțarea contractului nu este asigurată la data publicării prezentei proceduri și urmează a fi obținută din fonduri publice; atribuirea contractului pentru acest tronson este condiționată suspensiv de obținerea aprobării finanțării, conform clauzei suspensive prevăzute în Caietul de Sarcini și în Contractul de Execuție Lucrări. Tronson II (Obiectiv II — rețele secundare), în valoare estimată de 20.576.295,74 lei fără TVA — finanțarea contractului nu este asigurată la data publicării prezentei proceduri și urmează a fi obținută din fonduri publice; atribuirea contractului pentru acest tronson este condiționată suspensiv de obținerea aprobării finanțării. Clauza suspensivă se aplică simetric pentru ambele tronsoane, cu un termen de 12 luni de la data publicării anunțului de participare în SEAP. În cazul în care, deși vor fi inițiate demersurile legale necesare, aprobarea finanțării pentru un tronson nu va fi obținută în termenul de 12 luni, Entitatea Contractantă va aplica prevederile art. 225 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, fiind imposibilă încheierea contractului pentru tronsonul respectiv. Lucrările aferente fiecărui tronson vor începe numai după aprobarea finanțării pentru tronsonul respectiv și emiterea Ordinelor de Începere a Lucrărilor. Valoare totală estimată a contractului: 36.777.976,83 lei fără TVA. Durata contractului: maximum 60 zile calendaristice pentru proiectare (PAC/POE, PT, DDE) + maximum 23 luni calendaristice pentru execuție lucrări, de la emiterea Ordinelor de Începere.
Interne Kennung: 2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziție de proiectare și execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Canalizare menajeră și stație de epurare pentru A.D.I. comuna Zimbor și comuna Sânmihaiu Almașului, județul Sălaj", structurat pe două tronsoane sub clauză suspensivă privind asigurarea finanțării: Tronson I (Lot 1) — rețele principale de canalizare și stația de epurare, valoare estimată 16.201.681,09 lei fără TVA. Cuprinde: Obiect 1.1 — Stația de epurare biologică modulară MBBR/SAM (Moving Bed Biofilm Reactor cu Suport Artificial Mobil), capacitate 1.903 locuitori echivalenți, containerizată, cu epurare mecano-chimică și biologică; Obiect 1.2 — rețele principale canalizare în comuna Zimbor; Obiect 1.3 — rețele principale canalizare în comuna Sânmihaiu Almașului. Tronson II (Lot 2) — rețele secundare de canalizare, valoare estimată 20.576.295,74 lei fără TVA. Cuprinde: Obiect 2.1 — rețele secundare în comuna Zimbor; Obiect 2.2 — rețele secundare în comuna Sânmihaiu Almașului. Valoarea totală estimată a contractului: 36.777.976,83 lei fără TVA. Cantități tehnice principale: rețea canalizare gravitațională (PVC-KG Ø 250-315 mm) cu lungime totală 24.127 m; conducte de refulare (PEID Ø 90-160 mm) — 4.670 m; rețea canalizare sub presiune (PEID Ø 40-160 mm) — 5.607 m; total rețele inclusiv racorduri — 33.814 m; 756 cămine de vizitare; 11 stații de pompare pe rețea gravitațională + 2 stații de pompare pe rețea sub presiune; 137 microstații de pompare pentru racorduri; 35 subtraversări râuri/văi/podețe, 12 subtraversări drum național, 65 subtraversări drum local/comunal, 11 supratraversări de cursuri de apă. Servicii de proiectare incluse: Proiect pentru Autorizarea lucrărilor de Construire (PAC), Proiect pentru Organizarea Execuției (POE), Proiect Tehnic (PT), Detalii de Execuție (DDE), obținerea avizelor și autorizațiilor, asistență tehnică din partea proiectantului pe toată perioada de execuție. Durata contractului: maximum 60 zile calendaristice pentru faza de proiectare + maximum 23 luni calendaristice pentru faza de execuție lucrări, de la data emiterii ordinelor de începere respective.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe